Meglepő információ a sejtekről

Egy újabb, a sejtekben működő védekező mechanizmust tártak fel az Országos Onkológiai Intézet kutatói.

A sejtek egészséges működéséhez elengedhetetlen az oxidatív és reduktív folyamatok együttműködése, amelyet számtalan anti- és prooxidáns enzim vezérel. Ezért is olyan fontos az oxidációs károsodások - például a gyulladás, a napfény és a sugárzás - elleni védelem.

sejtek működése, oxidáció, sejtkárosodás, tudomány, onkológia, orvostudomány
A feltárt védőhatás ellensúlyozhatja egyes betegségek káros hatásait. Fotó: iStock

Extra fehérjék védik a sejteket

Az intézet Molekuláris Toxikológia és Immunológia Osztályának kutatói a tanulmányban megmutatták, hogy az általuk feltárt mechanizmus nemcsak megvédi a sejteket, de vezérli is az egyes létfontosságú funkcióikat. Leginkább azok a sejtfunkciók érintettek, amelyek rendellenes működést mutatnak az oxidatív stresszel járó folyamatok - például az öregedés, számos szív- és érrendszeri, illetve neurodegeneratív megbetegedés, valamint rák - esetén. A most felfedezett védőhatás hozzájárulhat ezen betegségek káros hatásainak ellensúlyozásához - közölte Nagy Péter, a kutatás vezetője.

Melyek a legfontosabb antioxidánsok? A válaszért kattintson ide!

A tanulmány olyan fehérjemódosulatok képződését és visszaalakulását írja le, amelyek további kénatomok beépülésével járnak a cisztein (Cys) aminosavak, vagyis a fehérjék legsérülékenyebb építőegységeinek az oldalláncaiba. A kutatók rájöttek, hogy a fehérjék Cys aminosav komponensei a sejtekben és a szövetekben alapállapotban is nagy arányban tartalmaznak egy extra kénatomot, és emiatt az érintett fehérjék ideiglenesen inaktivált állapotban fordulnak elő. Ez az inaktív fehérjeállomány a sejtek egyfajta "tartalékának" tekinthető, amely megvédi őket az oxidatív károsodások ellen. Erős oxidatív hatás esetén ugyanis ezekből a fehérjékből olyan új módosulatok képződnek, amelyek a stressz elmúltával enzimatikus utakon visszaalakíthatók sértetlen aktív fehérjékké.

A felfedezés felhívja a figyelmet a betegségek és az egészséges életfunkciók finomhangolt oxidatív vonatkozásaira, valamint alátámasztja korábban nem ismert, sejten belüli védekező mechanizmusok létezését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.