Meglepő módon kezelhető a demencia

A rendszerességre törekvő étkezés segíthet felvenni a harcot a demenciával - derítette ki egy új amerikai kutatás.

A depressziótól a Huntington-kórig - milyen betegségek hathatnak ki az érintettek személyiségére? Részletek itt.

Kísérleteik során a kutatók egy gyógyíthatatlan betegség, a Huntington-kór kezelésére kerestek lehetséges megoldást. Ehhez olyan genetikailag módosított egereket használtak, amelyek az örökletes kórkép rágcsálóknál előforduló formájától szenvedtek. Az állatokat két csoportra osztották: egyik részük mindennap csak egy hatórás intervallumban kapott táplálékot, amikor a legaktívabb volt (tehát éjszaka). A kontrollcsoportba tartozó egerek bármikor ehettek a nap folyamán, ha megéheztek.

Az így kapott eredmények alapján feltételezhető, hogy a rendszerezett étkezés javítja a génkifejeződést az agy mozgásszabályozással összefüggő régiójában, az úgynevezett striátumban, amely gyakran sérül a Huntington-kóros embereknél. A kezelt rágcsálóknak javult a mozgáskoordinációjuk, továbbá egészségesebb volt a szívműködésük és az alvásminőségük is.

A rendszerkövető étrend hasznos lehet a Huntington-kór kezelésében
A rendszerkövető étrend hasznos lehet a Huntington-kór kezelésében

A kutatók bíznak benne, hogy a felfedezés emberek esetében is megállja a helyét, ezáltal jobbá teheti olyan betegek életminőségét, akik hasonló kórképekkel küzdenek. "Adataink arra engednek következtetni, hogy az étkezések következetes megtervezése szerepet játszhat a Huntington-kór kezelésében, valamint újfajta gyógymódok kifejlesztését is elősegítheti egyéb neurodegeneratív betegségekre vonatkozóan" - írta Chistopher Colwell, a Kaliforniai Egyetem professzora, a tanulmány szerzője.

"A Huntington-kór örökletes genetikai betegség, amelyre jelenleg nem ismerünk semmilyen hatásos gyógymódot. Emiatt rendkívül nagy szükség van olyan életmódbeli tanácsokra, amelyek nem csupán a páciensek életminőségét javíthatják, de lassítják a kór lefolyását is" - tette hozzá a szakember. A tanulmányt az eNeuro idegtudományi szaklapban publikálták.

Forrás: dailymail.co.uk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Milyen jelekről ismerhető fel a fiatalkori demencia? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.