Meglepően hasonlítanak a kőkori nők utódaikra

A kőkorszak óta szinte alig változott a kelet-oroszországi régióban élők genetikai állománya - derült ki közel nyolcezer éves leletek vizsgálatakor.

Két 7700 éves vadászó-gyűjtögető nő maradványaira bukkantak egy orosz barlangban. A leletek vizsgálata azt mutatta, hogy meglepően hasonló genetikai állományuk a ma is a területen élő utódokkal - írja az Index . Ezt azt jelenti, hogy az elmúlt nyolcezer évben minimális volt a vándorlás az elszigetelt orosz vidéken, legalábbis az ország keleti részén. A kutatás eredményei meglepőek annak tükrében, hogy ebben az időszakban világszerte keveredtek a népcsoportok, elsősorban a mezőgazdaság megjelenése miatt.

Bár igaz, hogy a neandervölgyi emberek mintegy 30 000 évvel ezelőtt kihaltak, a génjeik a mai napig velünk élnek. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Évezredek óta alig változott a népcsoport összetétele

A Cambridge Egyetem kutatója, Andrea Manica szerint a két nő körülbelül időszámításuk előtt 5600-ban élhetett azon a kelet-oroszországi területen, ahol a genetikai egyezés szerint azóta alig változott a népesség összetétele. Az ősi maradványokat az Ördög Kapuja nevű barlangban találták meg, ez keleten található, nem messze az észak-koreai határtól. Ma az ulcsik élnek ott, egy tungúz nyelvet beszélő népcsoport.

A genetikai vizsgálat szerint az utóbbi évezredekben alig változott a népesség összetétele
A genetikai vizsgálat szerint az utóbbi évezredekben alig változott a népesség összetétele

A helyen már kilencezer évvel ezelőtt is éltek emberek, a most vizsgáltak azonban nagyjából 7700 évvel ezelőtt élhettek. Egyikőjük húszas évei elején járt, a másik majdnem ötvenéves lehetett, ami akkor igen szép kornak számított.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra