"E tanulmány eredményei elsőként bizonyítják, hogy a beteg saját őssejtjei valóban felhasználhatók a szívbetegség kezelésére" - nyilatkozta Dr. Douglas Losordo, a chicagói Feinberg Orvostudományi Egyetem Feinberg Kardiovaszkuláris Kutató Intézetének igazgatója. "A kutatás reményt nyújt a jelenleg kezelhetetlen anginás fájdalomban szenvedő betegeknek arra, hogy kevesebb fájdalommal aktívabb életet élhetnek."
A 2. fázisú tanulmány során 167 súlyos anginás fájdalomban szenvedő felnőttet vizsgáltak, akik maximális gyógyszeres kezelés alatt álltak, és nem voltak alkalmasak a vérátáramlás javítását szolgáló konvencionális eljárásokra, például angioplasztikára, sztent-beültetésre vagy szívkoszorúér-bypass műtétre.
A betegek olyan gyógyszert kaptak, amely a CD34+ felnőtt őssejtek felszabadulását serkenti a csontvelőből, majd az őssejteket összegyűjtötték a résztvevők véréből, és elkülönítették a többi vérösszetevőtől. Véletlenszerű kiválasztás alapján körülbelül a résztvevők felébe a szívizom 10 különböző helyére befecskendezték az őssejteket. A többiek sóoldatot kaptak.
Hat hónap múlva az őssejtinjekciót kapott személyek hosszabb ideig tudtak teljesíteni a gyaloglógépen, mint a többiek. A gyaloglás során később kezdtek anginás fájdalmat is tapasztalni, és a fájdalom a pihenés után hamarabb elmúlt, mint azok esetében, akik sóoldatot kaptak. Az őssejtes csoport a mellkasi fájdalom kevesebb epizódjáról számoltak be.
Losordo elmondta, hogy az Amerikai Kardiológus Kollégium március 28-án megrendezett éves ülésén közzétett tanulmány eredményei ígéretesek ugyan, de még nem véglegesek, ezért azokat egy nagyobb lélegzetű tanulmány keretében még igazolni kell.
Forrás: Medipress hírszolgálat