Mégsem okoz agydaganatot a macska

A legújabb kutatás szerint a macskatulajdonosokban sem nagyobb az agydaganat kialakulásának valószínűsége, mint azokban, akik nem tartanak háziállatot.

Ha nem tudja, hová tegye a macska és az agydaganat lehetséges kapcsolatának kérdését, egy kicsit segítünk. A történet azzal kezdődött, hogy a Biology Letters folyóiratban tavaly megjelent egy kutatás, amely azt mutatta, hogy a Toxoplasma gondii élősködő fertőzése összefüggésben állhat az emberi agydaganattal. T. gondii különféle emlősökben élhet, de szaporodásához a macska bélrendszerére van szüksége.

A macskák természetes gazdaszerepéből kiindulva az agydaganattal kapcsolatos eredmények nyomán természetesen felvetődött az az aggály, hogy a macskák átadhatják a parazitát az embereknek, ami növelheti az agydaganat kockázatát. A T. gondii egyébként a neurózissal, a skizofréniával és az öngyilkossági kísérletekkel is összefüggésbe hozható.

A Biology Letters 2012 augusztusi számában közzétett új tanulmányhoz az Oxfordi Egyetem kutatói Vicky Benson vezetésével az Egyesült Királyság rákregiszterét és 626 454 középkorú nő csoportját elemezték, és semmiféle összefüggést nem találtak a macskatartás és az agydaganat között.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Frederic Thomas, a Montreali Egyetem munkatársa, a T. gondii és az agydaganat kapcsolatát bizonyító első kutatás készítője szerint az új eredmények nem cáfolják a parazita és az agydaganat összefüggését. A macskatartás azonban nem növeli jelentős mértékben a T. gondii fertőzés kockázatát. A szakértők úgy vélik, a mosatlan zöldség és a főtlen hús fogyasztása sokkal erősebb kockázati tényező lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.