Ha nem tudja, hová tegye a macska és az agydaganat lehetséges kapcsolatának kérdését, egy kicsit segítünk. A történet azzal kezdődött, hogy a Biology Letters folyóiratban tavaly megjelent egy kutatás, amely azt mutatta, hogy a Toxoplasma gondii élősködő fertőzése összefüggésben állhat az emberi agydaganattal. T. gondii különféle emlősökben élhet, de szaporodásához a macska bélrendszerére van szüksége.
A macskák természetes gazdaszerepéből kiindulva az agydaganattal kapcsolatos eredmények nyomán természetesen felvetődött az az aggály, hogy a macskák átadhatják a parazitát az embereknek, ami növelheti az agydaganat kockázatát. A T. gondii egyébként a neurózissal, a skizofréniával és az öngyilkossági kísérletekkel is összefüggésbe hozható.
A Biology Letters 2012 augusztusi számában közzétett új tanulmányhoz az Oxfordi Egyetem kutatói Vicky Benson vezetésével az Egyesült Királyság rákregiszterét és 626 454 középkorú nő csoportját elemezték, és semmiféle összefüggést nem találtak a macskatartás és az agydaganat között.
Frederic Thomas, a Montreali Egyetem munkatársa, a T. gondii és az agydaganat kapcsolatát bizonyító első kutatás készítője szerint az új eredmények nem cáfolják a parazita és az agydaganat összefüggését. A macskatartás azonban nem növeli jelentős mértékben a T. gondii fertőzés kockázatát. A szakértők úgy vélik, a mosatlan zöldség és a főtlen hús fogyasztása sokkal erősebb kockázati tényező lehet.