A hangos zene károsítja a hallást - ezt a figyelmeztetést mindenki tényként fogadja el. Meglepő módon azonban nem sok kutatást végeztek a tartós hangos zene hallásunkra gyakorolt hosszú távú hatásairól, az elkészült vizsgálatok pedig egyáltalán nem meggyőzőek.
A Nottinghami Egyetem biomedikai kutatóközpontjában első alkalommal végeznek olyan kutatást, amely kifejezetten a hangos zene hosszan tartó behatásának hatásaira összpontosít. A nagyszabású kutatáshoz 2 ezer idősebb zenehallgatót toboroznak, akik húszperces online hallásvizsgálatot végeznek el a központ internetes oldalán, és kérdőíven vallanak zenehallgatási szokásaikról és a különböző zenehallgató környezetekről (kocsma, szórakozóhelyek, stb.). A kutatók kifejezetten halk környezetben dolgozókat keresnek, hogy kizárhassák a halláskárosodás lehetséges egyéb okait.
A kutatást vezető Robert Mackinnon szerint bár mindenütt figyelmeztetnek a hangos zene kockázatára, jelenleg a veszély csupán ennyi - kockázat. Egyelőre nincs elég tudományos bizonyíték ahhoz, hogy egyértelműen megerősíthessük vagy elvethessük a hangos zene által kiváltott hallásvesztés veszélyét. Csak úgy lehet pontosan meghatározni a kockázat mértékét, ha az idősebb zenehallgatókat vizsgálják, akik nem csak néhányszor voltak kitéve hangos zenének, hanem egész életükben.
Mackinnon azt állítja, a folyamatban lévő kutatás eredményei segítségével nem csak azt lehet majd meghatározni, hogy veszélyes-e a zene behatása, hanem azt is, mennyire veszélyes. Így el lehet kezdeni a biztonságos határok megállapítását. Végül is, a megelőzés mindig jobb, mint a kezelés.