Megspórolható a terhesek felesleges kezelése?

A bmj.com-on közzétett új vizsgálati eljárás segítségével elkerülhető számos szükségtelen kezelés, melyet az Rh negatív vércsoportú várandós nők kaptak eddig.

A terhesség során akkor ún. Rh-inkompatibilitási probléma, ha egy Rh negatív kismama Rh pozitív magzatot vár. A szülés során ugyanis az újszülött vérében található úgynevezett Rh antigének bekerülhetnek az anya keringésébe, melynek hatására az anya ellenanyagokat fog termelni az Rh pozitív vér ellen. Az első terhesség során még többnyire semmi gond nincs, ám ha a második magzat is Rh pozitív, a méhlepényen át az anyai vérből a magzati keringésbe jutó ellenanyagok károsíthatják a magzat vörösvértestjeit, ami súlyos következményekkel, hemolízissel (a vérsejtek szétesése) jár, mely akár halálos is lehet. Ennek megelőzésére a jelenlegi klinikai gyakorlatban minden Rh negatív terhes egy, vagy két alkalommal anti-D injekciót kap, melyben a saját szervezetében termelődő ellenanyagokat megkötő ellenanyag van. Az injekció vérkészítményekből készül. Az Rh negatív kismamák körülbelül 38 százaléka azonban Rh negatív újszülöttnek ad életet, ami azt jelenti, hogy ők feleslegesen kapják ezt a kezelést.

A brit egészségügyi szolgáltató (NHS) bristoli Vér és Transzplantációs Központjának kutatói új módszert fejlesztettek ki, melynek segítségével megjósolható a magzat vércsoportja az anya vérmintája alapján. Az eljárás DNS vizsgálaton alapul. A megbízhatóság mérésére 1 997 terhes nőtől vettek vért a 28. terhességi héten, vagy azt megelőzően. Az esetek 96 százalékában sikerült helyesen megállapítani a születendő gyermek vércsoportját a genotipizáló teszt segítségével. Az újszülöttek vércsoportját köldökzsinórból vett vér alapján határozták meg a születés után közvetlenül. Álpozitív eredmény 14 esetben született (0,8 százalék), míg álnegatívnak mindössze 3 minta (0,2 százalék) bizonyult. 3,4 százalékban nem sikerült eredményre jutni, vagy nem volt egyértelmű. Ha a módszer alapján történtek volna a beavatkozások, csak a terhesek 2 százaléka kapott volna feleslegesen anti-D kezelést, míg enélkül 36 százalékuk kapott.

A szerzők úgy vélik, eredményeik alapján az Rh negatív anyák magzatainak vércsoportja megbízhatóan meghatározható az új eljárás segítségével.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra