Megtalálták az Alzheimer-kór gyenge pontját

Amerikai kutatók felfedeztek két fehérjét, amely fontos szerepet tölt be az Alzheimer-kór kialakulásában. Ez utat nyithat speciális gyógyszerek kifejlesztése előtt, így a jövőben akár visszafordíthatóvá is válhat a betegség lefolyása.

A londoni Imperial College állatkísérletek során is jó eredményeket ért el az amiloid-béta plakkok kialakulásának megakadályozásában. Részletek itt.

Alzheimer-kór során rendellenes lerakódások alakulnak ki az agyban amiloid plakkok és neurofibrilláris kötegek formájában. Az Észak-karolinai Orvosi Egyetem tudóscsapata emberi sejteken végzett kísérletek révén kimutatta, miként idéz elő drámai gyulladásos választ az immunsejtekben az amiloid-béta fehérje, és hogy ez az interakció hogyan árt a neuronoknak. Az abnormális tau fehérjékkel teli, buborékszerű kötegek az idegsérülés nyomán jönnek létre.

Az Alzheimer-kór az idegsejtek pusztulását, azon keresztül mentális hanyatlást idéz elő
AzAlzheimer-kóraz idegsejtek pusztulását, azon keresztül mentális hanyatlást idéz elő

A kutatók azonosítottak két proteint (MMP-9 és HDAC6), amely segíti a káros folyamatok lezajlását. E fehérjék már potenciális célpontot jelentenek a gyógyszeres kezelések számára, elősegítve, hogy képesek legyünk gyógyítani vagy megelőzni az Alzheimer-kórt. Mi több, egy jelenleg még fejlesztés alatt álló, a HDAC6 fehérjét gátló készítmény kifejezetten ígéretesnek mutatkozik a szimptómákat okozó sérülés kivédésében. A tubastatin A nevű gyógyszer a klinikai kísérletek késői stádiumában jár.

"Izgalmas, hogy képesek vagyunk megfigyelni az Alzheimer-kór egyik fontos fehérjéjét, a tau fehérjét a buborékszerű kötegekben. Úgy gondoljuk, hogy amennyiben meg tudjuk előzni e struktúrák kialakulását, a neuronok sokkal egészségesebbek, a betegséggel szemben ellenállóbbak maradnak" - mondta el dr. Todd Cohen neurológus, a kutatócsoport vezetője.

Forrás: Daily Mail

Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer sejtjeinek pusztulásával járó betegség, amelynek fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás az eredménye. Ez a típusú elbutulás gyakorinak mondható az idősek körében, 65 év felett már az emberek 1 százalékánál előfordul. Az Alzheimer-kórról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra