Ezzel szemben a koffeines és a koffeinmentes kávé fogyasztása a betegség csökkent kockázatával függ össze. Az hízás , a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a köszvény és a szívkoszorúér-betegség megnövekedett kockázatával hozták összefüggésbe a cukrozott üdítőitalok fogyasztását.
"Még mindig a szénsavas üdítőitalok a hozzáadott cukor fő forrásai az étrendünkben" - állítja a tanulmány szerzője, Adam Bernstein. "Most kezdjük megérteni, hogy az ilyen italok rendszeres fogyasztása olyan láncreakciót indít be a szervezetünkben, ami számos betegség, köztük a stroke kialakulásához vezethet."
A kutatás során 43 371 férfi adatait vizsgálták, akik az Egészségügyi Szakemberek Egészségtanulmányában vettek részt 1986 és 2008 között, valamint 84 085 nőt, akik az Ápolónők Egészségtanulmányában vettek részt 1980 és 2008 között. Ebben az időszakban 2938 stroke-os esetet regisztráltak a nőkben, és 1416 esetet a férfiakban.
A cukrozott szénsavas üdítőitalok cukortartalma a vércukor és az inzulin szintjének gyors megemelkedését okozza, ami hosszabb idő alatt glükóz intoleranciához, inzulinrezisztenciához és gyulladáshoz vezethet. Ezek a fiziológiai változások befolyásolják az érelmeszesedést, a plakkstabilitást és a trombózist, amelyek mind az iszkémiás stroke kockázati tényezőjének számítanak. Az eredmények szerint nők esetében magasabb a stroke kockázata, mint férfiakban.
Ezzel szemben a kávé klorogénsavat, lignánt és magnéziumot tartalmaz, melyek antioxidánsként hatva csökkentik az agyérgörcs kockázatát. Egy adag cukrozott szénsavas üdítőitalhoz viszonyítva egy adag koffeinmentes kávé a stroke 10 százalékkal alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe.
Az eredmények azt is kimutatták, hogy azokban a férfiakban és nőkben, akik egynél több adag cukrozott szénsavas üdítőitalt fogyasztottak, nagyobb volt a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint aránya, illetve alacsonyabb a fizikai aktivitás aránya. A gyakoribb szénsavas üdítőital-fogyasztók nagyobb valószínűséggel fogyasztottak vörös húsokat és zsírdús tejtermékeket is. A kutatók ezeknek az egyéb tényezőknek a beszámításával határozták meg a szénsavas üdítőital fogyasztásának önálló összefüggését a stroke kockázatával.
Dr. Bernstein elmondta, hogy a cukrozott üdítőitalok fogyasztása drámai mértékben megnőtt az elmúlt három évtizedben az Egyesült Államokban, ami hatást gyakorol az emberek egészségi állapotára. Ez a kutatás is azt sugallja, mindenkinek azt érdemes ajánlani, hogy a szénsavas üdítőitalok helyett válasszanak más italokat.