A Gáza-övezet egyik kórházában Ratib Samur egy feldühödött méhekkel megrakott dobozkával a kezében járkál egyik betegtől a másikig.
A méhekkel megcsípeti azokat, akik hozzá fordulnak segítségért.
Mióta 2007-ben az iszlám Hamász került hatalomra Gázában, a tengerparti enklávét Izrael és Egyiptom a létfenntartáshoz szükséges segélyeken kívül mindentől hermetikusan elzárta, és a gázaiak orvosi ellátást is csak korlátozottan vehetnek igénybe külföldön. Így Samur méhméreg kezelése iránt egyre nagyobb lett a kereslet.
"A méhcsípés tényleg fantasztikus" - mondja Mohammed al-Dayya, aki izomsorvadás következtében deréktól lefelé béna. A 25 éves férfit Egyiptomban kezelték, a határlezárások miatt azonban már csak a méhekre támaszkodhat. Gázába bezárva minden héten elgurul kerekesszékével Samur klinikájára, hogy megcsípesse magát, ami állítása szerint stabilizálta állapotát.
"Már nem gyötör az a fájdalom, amitől régebben még aludni sem tudtam" - meséli az egyik kezelés alatt. "Ez a terápia stabilizálta az állapotomat, így nem fog súlyosbodni addig, amíg ismét utazhatok."
Az apiterápia - vagyis a méhtermékek orvosi alkalmazása - az esetek többségében nem megalapozott, tudományosan nem bizonyított, támogatói szerint azonban segít enyhíteni a szklerózis multiplex, a reumás ízületi gyulladás és bizonyos más betegségek okozta fájdalmakat. A méhcsípés ugyanakkor súlyos allergiás reakciót is kiválthat, nem is beszélve arról, hogy maga a csípés nem álmaink netovábbja - Samur klinikáján a betegek egy alkalommal akár négy-hat csípést is kapnak.
Samur elismeri, hogy kezelése nem helyettesíti a fejlett orvosi ellátást.
"Nem segíthetek neki abban, hogy újra járjon, hanem kezelésem lényege a fájdalomcsillapítás, illetve annak megakadályozása, hogy állapota tovább romoljon" - magyarázza Samur, aki eredetileg agrármérnökként végzett Egyiptomban. Amikor 2003-ban, a méhméreg családtagjain és barátain való "tesztelése" után megnyitotta a klinikát, az emberek szkeptikusan fogadták. "Csak akkor kezdték jobban elfogadni, miután fantasztikus eredményeket értem el a kezeléssel számos betegnél.
A három injekcióból álló kezelés mindössze 1,60 euróba kerül.
A melittin nevű gyulladáscsökkentőt tartalmazó természetes gyógyírt más országokban is használják szklerózis multiplex és ízületi gyulladás kezelésére, hatékonyságával kapcsolatban azonban nem sok kísérleti bizonyíték áll rendelkezésre.
"A méhméreg kezelés az orvoslás kiegészítő eszköze" - véli Samur. "Én nem diagnosztizálom a betegséget, hanem teljes egészében az orvosok véleményére támaszkodom." Szívbeteg, cukorbeteg és rákos betegek gyógyítását sem vállalja.
Az olyan betegek, mint a reumás ízületi gyulladásban szenvedő 32 éves, hatgyermekes anya, Nivine Ajur, esküsznek a kezelésre. "Öt éve szenvedek reumás ízületi gyulladásban, és semmi sem segített, mert Gázában nincs kezelés erre a betegségre" - mondja, miközben egy méh beledöfi a fullánkját a csuklójába. "Egyáltalán nem tudtam lépcsőzni, most azonban, öt hónapi kezelés után, akár hatszor is meg tudom mászni a lépcsőt naponta."
A klinika másik szegletében a 10 éves Mohammed Barud meg sem rezzen, amint méhek gyűlnek össze a fülcimpáján, közvetlenül a hallókészüléke alatt. "Már megszoktam, és nem félek tőle" - mondja a kisfiú. "A hallásom hétről hétre javul, és addig fogok ide járni, amíg le nem vehetem a hallókészülékemet. Az orvos azt mondta, hogy egész életemben viselnem kell."
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress