Mennyit fizetne azért, hogy tovább éljen?

Meglepő eredményekkel zárult egy kutatás Szingapúrban, amely arra a kérdésre kereste a választ, hogy mennyit lennének hajlandóak az emberek fizetni egészségükért akkor, ha rákosak lennének és nem lenne már sok idejük hátra.

A megkérdezettek átlagosan 20 ezer dollárt (mintegy 5,8 millió forintot) lennének hajlandóak fizetni ellátásra, és körülbelül 43 ezer dollárnyi összeget (mintegy 12,5 millió forintot) költenének arra, hogy fájdalmukat csillapíthassák . Ehhez képest "csak" 11 ezer dollárt (kb. 3,2 millió forintot) fizetnének azért, hogy egy évvel többet élhessenek.

Mindez érthető annak fényében, hogy az előrehaladottabb fázisban lévő rákbetegek inkább a gyógyszeres kezelést akarták biztosítani (illetve ennek minőségét emelni), hiszen a komplikációk igencsak átfestik a jövőképet. Az azonban meglepő, hogy az életminőség és a palliatív kezelés fontosabb, mint az élet hossza. Más, témábavágó kezelések szintén arra engednek következtetni, hogy az élet utolsó fázisában lévő kezelések esetében a minőség fontosabb a kezelés időtartamánál.

Ön mennyit fizetne az egészségéért?

Ön mennyit fizetne az egészségéért?

Tovább élünk a C-vitamintól? A C-vitamin nagy koncentrációja a vérben csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek és a korai halál kockázatát, állapították meg dán kutatók. Kattintson tovább! Mindezzel kapcsolatban Dominic Wilkinson, az Oxford University orvosi etikai igazgatója is nyilatkozott. Elmondása szerint minden egyes országban nehéz behangolni azt, hogy az ilyen esetekben alkalmazott gyógyszeres kezeléseknek milyen ára van. Ezen kezelések vagy a páciensek életét hosszabbítják meg vagy életminőségét javítják: jó esetben mindkettő feltétel teljesül. Mindezt egy ún. QALY nevű tényezővel számszerűsítik (Quality-Adjusted Life Year, azaz Minőségileg Megváltoztatott Életév).

Ha egy kezelés egy évvel meghosszabbítja életünket, de csak feleolyan jó lesz életünk minősége, akkor az 0,5 QALY-val egyenértékű. Az egészségügyi rendszerek ezzel, illetve ehhez hasonló változókkal próbálnak meg választani a különböző opciók között. A témában illetékes brit szerv, a NICE (National Institute for Health and Care Excellence) például 20 és 30 ezer font (8,8-13,2 millió forint) közötti összeggel teszi egyenlővé az 1 QALY-t.

A végső stádiumban, vagy az életük utolsó éveiben lévő páciensekre jelentős összegeket költ máshol is az egészségügy: az amerikai Medicare egészségbiztosítás például évi 500 milliárd dollár körüli fedezetének mintegy 30 százalékát költi rájuk. A brit NHS szolgálat pedig évi 1,3 milliárd fontot költ azon végső stádiumos páciensekre, akik kórházi kezelésre szorulnak.

Mindezen összegekről azonban folyamatos a tárgyalás a különböző állami és szakszervek között, akik nemcsak az összegekről tárgyalnak, hanem a támogatások sávozásáról, illetve az arra való jogosultságról is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra