Méreg gyógyíthatja a gyilkos kórt

A tengeri rózsák (Actinariae, anemóna) mérget tartalmazó nyúlványaikkal bénítják meg áldozatukat, de a méreg egyik alkotórészét a kutatók a szklerózis multiplex bénulásokat okozó hatása ellen használják fel.

Egy újfajta gyógyszeres kezelés lép hamarosan a klinikai kísérletek fázisába, évtizednyi kutatást követően. A munkát Ray Norton professzor, a Monash Egyetem Gyógyszertudományi Intézetének munkatársa végezte.

Kollégáival a 90-es évek közepén fedezték fel az ShK nevű komponenst a Karib-tengeri anemóna mérgében. Kiderült, hogy az ShK gátolja a T-sejtekben levő Kv1.3 káliumcsatornákat, melyek az idegrendszer degeneratív megbetegedései esetén az idegek károsodását okozzák. Norton professzor ettől fogva dolgozott együtt amerikai tudósokkal a káliumcsatornák vizsgálatán, hogy új, immunszupresszív ágenseket fejlesszenek ki. Mivel az emberi szervezetben az összes kulcsfontosságú folyamatot ezek a csatornák kontrollálják, lehetetlen vállalkozásnak tűnt mellékhatásoktól mentes hatóanyagot előállítani.

Ekkor derült ki, hogy a Kv1.3 káliumcsatorna csak a T-sejteken és az orrban található. A korlátozott fellelhetősége miatt ki tudtak fejleszteni egy erősen szelektív immunszupresszánst az anemónából kivont peptid felhasználásával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Norton professzor elmondása szerint a káliumcsatornák blokkolásával az ShK megakadályozta, hogy a T-sejtek megtámadják az idegrendszert és bénulást okozzanak. "Ez a kutatás azt mutatta meg, hogy hatékonyan kezelhetjük a betegséget, és közben az immunrendszert is megóvhatjuk. A T-sejtek folyamatos blokkolásával megelőzhető lehetne a további idegkárosodás, akár a tünetek megjelenését követően is. Ha a klinikai kísérletek sikerrel zárulnak, akkor hatékony eszköz lehet a kezünkben a szklerózis multiplex kezelésére."

Norton professzor úgy vélte, az ShK az egyik leghatékonyabb inhibitora ezeknek a csatornáknak. "A következő lépésben meg kell határozni a leghatásosabb dózist, és hogy melyik stádiumban célszerű megkezdeni a kezelést" - vélekedett. A korallok és medúzák legközelebbi rokonaiként számon tartott anemónák életük legnagyobb részét sziklákhoz vagy korallzátonyokhoz tapadva töltik, ahol rákocskákra és apró halakra vadásznak, mérgező csápjaikkal rabul ejtve őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra