A mesterséges intelligencia térhódítása szinte felfoghatatlan ütemben zajlik: mostanra a legtöbb tudományterületen aktívan alkalmazzák. Legújabban az derült ki, hogy már az emberi DNS-nek a szerkesztésére is lehet használni – számol be az Interesting Engineering a technológiai fejlesztésről.
Örökletes betegségeket lehet majd kizárni
A világ első nyílt forráskódú, mesterséges intelligencia által generált génszerkesztőjét a közelmúltban a Berkley-i Profluent fehérjetervező cég mutatta be. Ez a fejlesztés lehetővé teszi az emberi genom precíziós szerkesztését, testreszabható génszerkesztők segítségével.
Az új technológia hatalmas mennyiségű biológiai adatot használ, az első nyilvános demonstrációra az Amerikai Gén- és Sejtterápiás Társaság éves találkozóján kerülhet majd sor. A program nyílt forráskódúvá tétele azt jelenti, hogy hamarosan az egyének, a tudományos intézmények és a vállalatok is ingyenesen felfedezhetik és kísérletezhetnek a technológiával.
A rendszer lényegében a természetben található CRISPR-génszerkesztők funkcióit veszi górcső alá, tanulva tőlük, hogy új génszerkesztőket hozhassanak létre. A technológiától a kutatók azt várják, hogy idővel lehetőséget kínál majd az örökletes rendellenességekért felelős gének módosítására.