Miért betegszünk meg az évszakváltáskor?

A tél közeledtével sokakat dönt le a lábáról a nátha vagy az influenza, de nem csupán a fagyos hónapok veszélyeztetik egészségünket: minden évszaknak megvannak a maga szezonális betegségei. Melyek ezek?

Ahogy a hőmérő higanyszála közelít a negatív tartomány felé, egyre több ember kénytelen zsebkendő, vagy lázmérő után nyúlni. Ahogy azonban megírtuk már több alkalommal is, a megfázás, meghűlés nem a hideg miatt alakul ki, az alacsony hőmérséklet csupán segíti a nyálkahártyánkon megtelepedő vírus terjedését. Emiatt akár a nyári hónapokban is fújhatjuk az orrunkat, ahogy több más, szezonálisnak mondható betegség is utolér minket. Tipikusan az átmeneti időszakban betegedik meg a legtöbb ember, mikor a tél tavaszba, vagy a tavasz nyárba fordul. Ennek okaira a LiveScience cikke adhat magyarázatot.

Az összes náthás megbetegedés mintegy kétharmada vezethető vissza allergiás okra. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

Bár az évszakok változása drasztikus hőmérsékletbeli változással is jár, nem ez az elsődleges oka a betegségek kialakulásának. Ahogy a nátha esetén is, a hőmérséklet csupán bizonyos vírusok terjedését segíti elő, így szezonálisan azok támadnak, melyek az adott klímában a legjobban érzik magukat.

Miért "széna" a szénanátha?

A nátha kialakulásáért elsődlegesen felelős rhinovírus és az RSV (respiratórikus szincicális vírus) főként a hűvös időszakban terjed, elsősorban tavasszal és ősszel. Ezzel szemben az influenza vírusa a télen megszokott klímát szereti, a nedves és hideg időjárás kedvez a terjedésének. A nyári megbetegedések számos okra visszavezethetőek. A szezonális allergiában szenvedők számára a szélporozta növények pollenjei és a gombaspórák okoznak kellemetlen tüneteket. Hazánkban a parlagfű és a fekete üröm az elsődleges felelős, így virágzásuk időszakában jelentkezik a betegség az arra érzékenyek számára. Mivel immunrendszerünk jelentős erőket csoportosít át az allergia tüneteinek kezelésére, így a szervezet más vírusfertőzésekkel szemben is kiszolgáltatottabbá válik - magyarázta Dr. Benjamin Kaplan, a floridai Orlando Health orvosa.

A szezonális allergiák bizonyos növények virágzásakor jelentkeznek
A szezonális allergiák bizonyos növények virágzásakor jelentkeznek

Bizonyos betegségek már a nevükben is hordozzák azt, hogy melyik időszakban fertőznek leginkább. Ilyen a szénanáthaként emlegetett betegség, amelyen nyár végén estek át az emberek, amikor a szénát hordták egybe. Persze a megbetegedésnek semmi köze a szénához, vagy annak összegyűjtéséhez, egyszerűen csak abban az időszakban támad, amikor ennek a mezőgazdasági munkának is eljön az ideje.

Dr. Kaplan megosztott néhány tanácsot is, melyek betartásával évszaktól függetlenül elkerülhetjük a megbetegedéseket. Fontos a gyakori kézmosás, a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és hogy legalább 6-8 órát aludjunk, így hagyva pihenőidőt a szervezetnek a regenerálódásra. Persze a betegséget okozó vírusokat teljesen elkerülni nem lehet, csak csökkenthetjük az érintkezést velük, illetve megerősíthetjük a szervezetünket, hogy sikerrel vegyük fel velük a harcot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra