Miért élünk tovább, mint a patkányok?

A New York-i Egyetem egyik fogász professzora olyan új biológiai órát fedezett fel, mely a fognövekedés mellett más anyagcserefolyamatokat is szabályoz.

Ez az óra, pontosabban biológiai ritmus a napi (szaknyelven cirkadián) ritmushoz hasonlóan számos életműködésünket befolyásolja - csak éppen a ciklus ideje nem 24 órás.

A cirkadián ciklus 24 óránként ismétlődő periódusokból áll, melyek szabályozzák az alvást, a táplálkozást, a sejtek regenerációját és más biológiai folyamatokat is emlősökben. Az újonnan felfedezett ritmus is hasonlóan az előbbihez, a központi idegrendszer hipotalamusz nevű területéről származik, mely a vegetatív idegrendszer fő ellenőrzőközpontja. Ez az óra azoban a különböző emlős fajokban eltérő periódussal működik. A kistestű állatokban rendszerint rövidebbek a ciklusok - így a patkányokban például egynaposak -, míg a nagyobb állatokban és az emberben hosszabb periódussal kell számolni (a csimpánzoknál 6, az embereknél 8 nappal).

A felfedező, Dr. Timothy Bromage (New York-i Egyetem Fogorvostudományi Kar) a fogzománc növekedésének vizsgálata során figyelte meg ezt az érdekes jelenséget. A fogzománc ugyanis, a fa évgyűrűihez hasonló módon növekszik. Ugyanezt a mintázatot egyébként a csontvázat alkotó többi csont növekedésében is sikerült kimutatnia. Megfigyeléseiről az Amerikai Fogorvos Kutatók Szövetségének 37. éves kongresszusán számolt be. Itt azt is megemlítette, hogy a csontok és fogzománc növekedéséhez hasonló periodicitás a szív- és légzésfrekvencia tekintetében is megtalálható. Valójában a szervezet egész életritmusát befolyásolja. Ahogy tehát a patkányok foga nyolcad annyi idő alatt nő ki, mint az emberé, a kistestű rágcsálók gyorsabban is élnek, és fiatalabb korban el is pusztulnak.

Az embernél figyelhető meg egyébként ebben a tekintetben is - csakúgy, mint a testméret esetében - a legnagyobb változékonyság, vannak olyanok, akiknél a ciklus ötnapos, míg másoknál akár a tízet is elérheti.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra