A kutatók szerint ez azért van, mert ezt a fajta evést az öröm, nem pedig az éhség motiválja. A Nápolyi Egyetem szakértői kimutatták, hogy amikor örömszerzés miatt eszünk, az agyban lévő jutalmazó vegyületek jelzései aktiválódnak, ami túlevéshez és elhízáshoz vezethet. Ezt a jelenséget nevezzük "hedonikus éhségnek".
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Palmiero Monteleone elmondta, ez arra utal, hogy ilyenkor az öröm vágya miatt eszünk, azért, hogy élvezzük az ízeket, nem pedig azért, hogy pótoljuk a szervezet energiaszükségleteit. A hedonikus evés hátterében lévő fiziológiai folyamatot nem ismerjük pontosan, de valószínűleg a jutalmazási mechanizmust szabályozó endogén anyagok, például a grelin hormon, valamint a 2-AG-hez hasonló vegyületek játszhatnak szerepet. A jelenség végül befolyásolhatja a testtömeg-indexet, így az elhízás terjedéséhez is hozzájárulhat.
A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism júniusi számában megjelenő kísérletben a kutatók nyolc túlsúlyos felnőttnek adták kedvenc ételüket, majd később egy kevésbé ízletes ételt ugyanilyen kalória- és tápértékkel. A mérések kimutatták, hogy plazma grelin és 2-AG szintjük a hedonikus evés során, kedvenc ételük fogyasztása közben megemelkedett, a nem hedonikus evés alatt azonban nem. Ez a növekedés a kémiai jutalmazási rendszer aktiválódására utal, amely felülírja a szervezet arra vonatkozó jelzését, hogy az energia helyreállítás érdekében már eleget ettünk.
"A hedonikus éhség erőteljesen ösztönzi a túlevést egy olyan környezetben, ahol mindenütt jelen vannak az ízletes ételek, ezáltal hozzájárulva az elhízás egyre gyorsabb terjedéséhez" - foglalta össze az eredményeket Monteleone.