A tudósok úgy vélik, hogy a gyorsételekről kettős tapasztalatunk van. Egyrészt megtanultuk, hogy egészségtelenek, másrészt viszont ízletesnek és praktikusnak találtuk őket. Ez pedig alkalmasint működésbe lépteti a tudatalattinkban a „vonzó, mert veszélyes” algoritmust. Ez ugyanaz, mint azokban az esetekben, amikor valamit annyira veszélyesnek gondolunk, hogy nem vagyunk képesek figyelmen kívül hagyni. Tulajdonképpen ez a tiltott gyümölcs szindróma.
Az Olaszországban működő International School for Advanced Studies kutatói azt vizsgálták, hogy az emberek miként viszonyulnak a különböző élelmiszerekhez tudatos és tudattalan szinten.
A résztvevők ezután számos kérdés alapján értékelték a látott élelmiszereket. Például, hogy mennyire tetszettek, és mennyire találták egészségesnek őket.
A tanulmány szerint az élelmiszer és az élelmiszerrel kapcsolatos ingerek erősen megragadják a figyelmet. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy minél egészségtelenebbnek látták az emberek az adott élelmiszert, annál negatívabban éreztek iránta, de annál erősebb volt a késztetésük, hogy megegyék.
Francesco Foroni, a kutatás vezetője szerint ez azért van, mert úgy vagyunk „bedrótozva”, hogy figyelnünk kell a veszélyes dolgokra. Tehát az emberi természet miatt nem tudunk ellenállni azoknak a dolgoknak, amelyeket a leginkább kerülnünk kellene. Egyszerűen imádjuk a tiltott gyümölcsöt.
Forrás: news.com.au