Miért nem tudjuk megcsiklandozni magunkat?

Miért van az, hogy ugyan mindent embert meg lehet csiklandozni és még a csimpánz és a patkány is reagál az ilyen ingerekre, saját magunkat sosem tudjuk megcsiklandozni?

Mielőtt a kérdést megválaszolnánk, tudnunk kell pontosan, hogy miként működik a csiklandozás folyamata. Bőrünk alatt többmillió idegvégződés van, amelyek riasztják agyunkat, ha megérintünk valamit. Az érintések által kiváltott ingereket, nyomást, fájdalmat, hőérzetet a szomatoszenzoros kéreg, a boldogságérzetet pedig az elülső cinguláris kéreg dolgozza fel. Ezek közös működése eredményezi csiklandozás érzetét.

A csiklandozásnak két jól típusa van: az egyik a knismesis , amit akkor érzünk, ha egy tollpihével végigsimítják a karunkat. Jóval erősebb ennél a második, gargalesis: ez egy jóval erősebb csiklandozás, amit általában velünk csinálnak, akaratunk ellenére, ettől pedig akár nevetőgörcsöt is kaphatunk. Míg az elsőt még elő tudjuk idézni magunknak, a másodikra már garantáltan nem vagyunk képesek.

12 vicces tény a csiklandozásról Tényleg halálra lehet valakit csiklandozni? Ki szereti jobban, ha csiklandozzák, a nők vagy a férfiak? Hol a legcsiklandósabbak emberek? Itt most mindent megtalál, amit eddig nem tudott erről az ingerlő érintésről. Kattintson! Evolúcióbiológusok szerint ez azért alakulhatott így ki egyedfejlődésünk során, mert ennek révén tudták az emberek megtanítani utódaiknak, hogy hogyan védjék meg magukat támadókkal szemben. Gondoljunk csak bele, pont a legérzékenyebb testfelületeinken, a nyakon, a hason vagy a hónaljban vagyunk a legcsiklandósabbak. És ugyan tudatában vagyunk annak, hogy ezen területeken viszonylag könnyű sérülést okozni, agyunk azt is tudja, hogy saját kezeink nem jelentenek életveszélyes fenyegetést saját magunk számára, ezért nem indít be semmilyen reakciót.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A csiklandozás érzését a bőrünk alatt található idegvégződések okozzák

A csiklandozás érzését a bőrünk alatt található idegvégződések okozzák Ez az oka annak, hogy nem tudjuk megcsiklandozni magunkat. MRI-s vizsgálatokból kiderült, hogy a kisagyunk riasztja az agyunk többi részét, amikor meg akarjuk csiklandozni magunkat. Emiatt gyakorlatilag érzékelhetetlenné tompul az élmény az agy számára.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi történik akkor, ha a nem rendesen működik együtt a szomatoszenzoros kéreg, illetve az elülső cinguláris kéreg - ilyenkor ugyanis lenne esélyünk megcsiklandozni magunkat. Néha igen - a skizofrének ugyanis képesek erre, vélhetően pont azért, mert agyuk a viselkedésüket nem saját magukhoz, hanem valamilyen más külső forráshoz köti.

Forrás: HowStuffWorks

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.