Orvosok egy csoportja azonban nemrég felfedezett négy olyan gént, amelyek az ember szaglószervének alakjáért felelősek. "A gének szerepének felfedése segít összerakni annak az evolúciós folyamatnak a darabkáit, amely a neandervölgyiektől a modern ember kialakulásáig tartott" - mondta Kaustub Adhikari sejtbiológus, a tanulmány egyik szerzője. Véleménye szerint az, hogy megértjük, miként hatnak a gének a kinézetünkre, rendkívül fontos például a törvényszéki alkalmazások szempontjából.
A kutatók szerint az orr formája nem csak esztétikai jellemző, különböző környezetekben, különböző hatások miatt alakultak ki az orrtípusok. Az európaiak keskeny orra például a hideg, száraz időjáráshoz alkalmazkodott.
Nemrég felfedezetek négy olyan gént, amelyek az ember orrának alakjáért felelősek
A kutatáshoz hatezer, a latin-amerikai emberek biológiai diverzitásával foglalkozó CANDELA tanulmányban résztvevők adatait vizsgálták meg. Az alanyok között sokféle ember akadt: europid, afrikai és bennszülött amerikai éppúgy, mint ezeknek keverékei.
Az elemzéshez többek között 3D technológiát is alkalmaztak, valamint genom vizsgálatot, amely során megállapították, hogy a GLI3 és a PAX1 géneknek nagyon nagy hatásuk van az orr szélességére, míg a DCH2 a hegyességért felel. A negyedik, a RUNX2 gén pedig az orrnyereg szélességét alakítja.
Az első három gén, mint megállapították, jelentős változásokon ment át a modern ember közelmúltjában, ami arra enged következtetni, hogy a természetes kiválasztódás során erős nyomás helyeződött rájuk.
Forrás: livescience.com