Miért viszket állandóan a bőröm?

Az ekcéma és a pszoriázis egyik kísérőjelensége, a befolyásolhatatlan krónikus viszketés kialakulása alapvetően eltér a szúnyogcsípés tüneteitől - most a Washingtoni Egyetem munkatársai felfedik ennek hátterét.

krónikus viszketés létrejön, amikor a fájdalomérző neuronok is aktiválódnak. Korábbi kutatások szerint a BRAF nevű gén és fehérjeterméke alapvető szerepet tölt be a fájdalom érzékelésében, azonban nem volt világos, hogy érintett-e a viszketés jelenségében. Dr. Zhou-Feng Chen és munkatársai olyan genetikailag módosított kísérleti egereket hoztak létre, melyekben a BRAF fehérje folyamatos aktivitást mutatott.

Krónikus viszketés okát kutatják

A kísérlet rávilágított, hogy szemben az eredeti céllal, mely szerint a kutatók a fájdalomérzékelést szerették volna tanulmányozni, az állatkísérletes módszer inkább a viszketés jelenségét modellezte sikeresen. A viszketés mellett az egerek bőre spontán hámlást mutatott. A tudósok azt a következtetést vonták le, hogy a BRAF gén számos, a krónikus viszketésben érintett gén be- és kikapcsolásáért felelős.

Például a gasztrin nevű hormon felszabadulásáért felelő peptid (GRP), melyet korábban a viszketési inger gerincvelői közvetítésével hoztak kapcsolatba, megkettőződött aktivitást mutatott.

Mindazonáltal a génmanipulált állatok fájdalomérzékelése nem változott - ami felveti, hogy a fájdalmat és a viszketést közvetítő jelátviteli folyamat alapvető különbségeket is mutat. A felfedezés új kezelési módszerekhez vezethet a viszketés csillapításában, ugyanis már léteznek olyan gyógyszerek, melyek a BRAF működését gátolják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.