Milyen munkákat veszélyeztetnek a gépek?

A mesterséges intelligencia sokáig a tudományos fantasztikum világában volt csupán ismert, de már forgalomban vannak az első önvezető autók, és a világhálón működő programok is ide sorolhatóak.

"Nagyon másra akarja az ember megtanítani a gépet, és nagyon más, ahogy az ember gondolkodik. Úgy érzem, hogy egy kicsit mindig másképpen lesz a gép intelligens, és másképpen az ember" - nyilatkozta a mesterséges intelligencia térnyerésének témájában Benczúr András, az MTA SZTAKI Informatikai Kutató Laboratórium laborvezetője az Inforádiónak .

Az elmúlt évek robbanásszerű technikai fejlődése számos területen járt már előnyökkel: eredményesebb tudományos kutatásokat, jobb életminőséget, nagyobb átlagéletkort köszönhetünk ennek a fejlődésnek a Föld számos országában. Az egészségügyben eljön a robotnővérek kora? Cikkünkben a válasz!

A mai fejlesztések inkább gépi tanulásnak nevezhetőek, mint valódi mesterséges intelligenciának a szakember szerint. "Amit ma mesterséges intelligenciának hívnak, az bizonyos célfeladatokra betanított gépek, rendszerek, amik között vannak nagyon látványosak - például az önvezető autók -, és vannak olyanok, amikről talán eszünkbe sem jut, hogy az mesterséges intelligencia. Például az, ahogy a Facebook a barátaink híreit összeválogatja a számunkra, szintén mesterséges intelligencián alapul" - magyarázta az interjúban Benczúr András.

A gyárakban és a közlekedésben lehet nagyobb szerepe

A mesterséges intelligencia nem csupán önállóan gondolkodó, de akár az emberek döntéseit felülírni is képes gépet jelent, ez azonban nehezen kivitelezhető. A döntés támogatását igen, de nagyon sok olyan emberi aspektus van, amit elég nehezen tudunk egy gépbe beleprogramozni, valószínűleg azért, mert mi magunk sem tudjuk, hogy mi alapján döntünk - mondta el a szakember. "Ebben a pillanatban már nem a technika a kihívás. Az egyik nagy kihívás, hogy az ember nagyon megbízhatatlan társa a gépnek, nem tud elég gyorsan bekapcsolódni és reagálni egy helyzetre. Elkényelmesedünk, ha valaki helyettünk végzi a munkát, és amikor baj van, túl későn ébredünk" - hangsúlyozta Benczúr András. Hozzátette: a jogi szabályozás is bizonytalan még, például egy önvezérlő járművel megeső baleset kapcsán is.

Bizonyos munkákat teljesen átvehetnek majd a robotok, programozásukra rengeteg szakemberre lesz azonban szükség
Bizonyos munkákat teljesen átvehetnek majd a robotok, programozásukra rengeteg szakemberre lesz azonban szükség

Ahogy a korábbi évtizedekben, úgy a jövőben is munkák tömegét vehetik majd át gépek, az önvezető autók terjedésével például egyre kevesebb taxi- és kamionsofőrre lesz majd szükség a világban. Bizonyos gyári szerelőmunkákkal is ugyanez a helyzet, ahol egyre inkább elterjednek a robotok . Valószínűleg sokkal több számítógépes programozóra lesz azonban szükség, így az oktatásnak is igazodnia kell a változó munkaerőpiaci igényekhez. A szakember szerint főként a közlekedésben és a gyártásban állunk óriási áttörések előtt, de egyre jobb minőségűek lesznek például a gépi fordítások, tehát egyre könnyebb lesz egy idegennyelvűvel nyelvismeret nélkül is kommunikálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.