A szaklapban közzétett áttörés olyan rákos fiúk számára járhat fontos következményekkel, akik a kemoterápia következtében válnak terméketlenné. Termékenységi szakértők úgy vélik, az eredmények nagyon biztatók, és azt remélik, hogy nem kell túl sokat várni a humán kísérletek megkezdésére.
Spermamintát le lehet fagyasztani a rákkezelés megkezdése előtt, hogy a férfi betegeknek akkor is lehessen később gyermekük, ha a gyógyszerek károsítják a heréjüket. Ez azonban nem jelent megoldást a rákos fiúknak, akik még nem estek át a pubertáson.
A kutatók elmondták, hogy mivel egyre magasabb sikeraránnyal gyógyítják a meddőség egyre fontosabb szemponttá válik a betegek és családjaik számára.
A kísérletben a kutatók egerek heréjéből vett mintát fagyasztottak le öt nappal a születés után. Különféle mesterséges megtermékenyítési technikákat, például mesterséges inszeminációt és részlegesen kifejlett spermium petesejtbe fecskendezését alkalmazták. A kísérlet eredményeképpen egérkölykök születtek, amelyek képesek voltak a párzásra, és egészséges egerek újabb generációjának adtak életet.
Takehiko Ogawa, a Yokohamai Városi Egyetem így nyilatkozott a BBC hírcsatornának: „Ez az első ilyen eredmény állatokban. Becsléseim szerint legalább néhány évre lesz még szükség ahhoz, hogy embereken is végre lehessen hajtani a beavatkozást. Jelenleg emberi mintákon dolgozunk, amelyek nagyon különböznek az egérszövetektől, ezért ki kell valamit találnunk ahhoz, hogy embereknél is működjön. Éppen ezért nehéz megjósolni, mennyi időre lesz szükség pontosan.”