A felmérés 2412 olyan ember válaszait tartalmazza, akik legalább 12 hónapja stabil párkapcsolatban vannak: a válaszadók fele férfi, fele pedig nő. Az eredmények szerint a férfiak között a leggyakoribb tünetek az ingerlékenység (56 százalék), az átlagosnál jelentősebb fáradtság (51 százalék), a fokozott sóvárgás ételek iránt (47 százalék), az állandó éhség (43 százalék), a könnyű feldühíthetőség (43 százalék) és puffadás (15 százalék). Mindezek mellett 12 százalék vallotta be, hogy sokkal érzékenyebbek súlyukkal kapcsolatban, 5 százalék pedig konkrét menstruációs fájdalmakat is érez.
A megkérdezett nők nagy többsége egyetértett, hogy partnerük hozzájuk hasonló menstruációs időszakokon esik át, a nők 43 százaléka még azt is bevallotta, hogy segít a férfiaknak átvészelni ezeket az időszakokat: a leggyakoribb segítség az, ha “valahogy felvidítják őket” (44 százalék), illetve “meghúzzák magukat, hogy ne zavarják őt” (39 százalék). A nem ennyire empatikus 57 százalék harmada azonban csak annyit mond párjának, hogy “legyen már férfi”.
Dr. Jed Diamond, a témával foglalkozó “The Irritable Male” című könyv szerzője elmondta, a férfiak PMS-hez hasonló tüneteit a kutatók Irritable Male Syndrome -nak, azaz irritábilis férfiszindrómának neveznek. A kutató szerint a férfiaknál is tapasztalhatóak hormonális ciklusok, ezek pedig kihatással vannak energiaszintjükre, hangulatukra, szexuális teljesítőképességükre és ingerlékenységükre is.
Ezt a jelenséget egyébként már korábban is kutatták: az ötvenes években például a dán Allan Erslev állapította meg, hogy a férfiak hormonszintje (és meglepő módon arcszőrzetük növekedésének mértéke) egy 30 napos ritmus szerint váltakozik. 2012-ben a University of Derby tanulmánya írta le, hogy a férfiak legalább annyira szenvednek a PMS-től, mint a nők, bár ennek okát nem sikerült megállapítani. A kutatást vezető Dr. Aubeeluck szerint ezt legalább annyira okozhatja a stressz , mint a nemek között tapasztalható eltérő fájdalomküszöb.
Forrás: Daily Mail