Minél kevesebbet alszunk, annál többet eszünk

Nem tudunk nemet mondani még egy szelet sajttortára? Akkor úgy tűnik, nem alhatunk a legjobban, állítják a University of Nebraska kutatói.

Elmondásuk szerint: minél kevesebbet alszik valaki, annál többet eszik, ez pedig elhízáshoz, kettes típusú cukorbetegséghez, valamint szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet hosszú távon - írja a Daily Mail.

Furcsa alvási szokások Érdekes dolgokat tudhatunk meg az alvási szokásokat vizsgáló tanulmányból: sokan rajzolnak, festenek vagy akár írnak alvás közben. Kattintson! A jelenség mögött rejlő okok egyszerűek: ha fáradtak vagyunk, megváltozik az étvágyunkat szabályozó hormonok működése és jóval éhesebbek leszünk. Ha nem tudunk például elaludni és csak forgolódunk, szervezetünkben sokkal magasabb a ghrelin nevű hormon szintje: ez felelős étvágyunkért vagy étvágyunk hiányáért .

Ráadásul, ha magasabb a ghrelinszint, akkor ezzel egy időben alacsonyabb a leptin nevű hormon szintje: ez az a hormon, ami jelzi az agynak, hogy a zsírsejtek teleették magukat. Mindezek mellett a kimerültség hatására nagyobb érzelmi stresszt élünk meg, ingerlékenyebbek vagyunk, ennek hatására pedig kevésbé tudunk nemet mondani az ételeknek, még akkor is, ha szervezetünknek semmi szüksége nincsen az extra táplálékra .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az étvágy és az alváshiány összefügg

Az étvágy és az alváshiány összefügg

Ha ez nem lenne elég: vannak olyan esetek is, amikor a fáradtságot és energiahiányt extra evéssel próbáljuk kompenzálni.

A tanulmány szerzői, Alyssa Lundahl és Timothy D. Nelson elmondták, hogy a rossz étrend már sok esetben vezetett súlyos egészségügyi problémákhoz, legyen az elhízás, szív- és érrendszeri probléma, avagy cukorbetegség, de most azzal, hogy bebizonyították: az étkezés alvászavarokkal is összefügg, ideje lenne sokunknak megelőzésszerűen változtatni életmódján.

Az, hogy mennyit eszünk, természetesen biológiai, érzelmi, kognitív és környezeti tényezőkön egyaránt múlhat, ezeket viszont még az is jelentősen módosítja, hogy mennyit alszunk naponta. Ezen módosító tényező annyira jelentős, hogy ha egészségünkön javítani akarunk, sok fontos változtatnivaló közül a lista tetejére azt kellene helyeznünk, hogy mennyire stabil és pihentető az alvásrendünk.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.