Mire jó a juharfaszirup?

Noha már egy ideje a hazai boltok polcain is megtalálható, Magyarországon mégsem örvend akkora népszerűségnek a juharfaszirup, mint a tengerentúlon. De egy felfedezés talán változtatni fog ezen.

Két egyetemista, Catherine Aaron és Gabrielle Beaudry mentort keresett iskolán kívüli kutatómunkájához. Végül a University of Montreal kórházik kutatóközpontjában (CRCHUM) Alex Parker idegtudományi szakértővel vették fel a kapcsolatot és igen meglepő kutatásba kezdtek.

Parker azon felfedezését kezdték el tovább elemezni, hogy a cukor csökkenti az izomsorvadásos laterális szklerózis (ALS) esélyét. És itt jött a képbe Kanada egyik legfőbb exportcikke, a juharfaszirup.

Fonalférgeken végzett kísérletekkel megállapították, hogy a szirup megfelelő védelmet nyújt a paralízis ellen. A Parker által génmódosított férgek olyan fehérjét termelnek, amelynek köze van az ALS-hez. Amikor a férgek elérik a 12 napos kort, neuronjaik leállnak és megbénulnak. A férgek mintegy fele kéthetes korára teljesen lebénul, de azok közül, amelyek juharszirupot kaptak, csak 17 százaléknál lépett fel paralízis, tehát egyértelmű, hogy a viszkózus anyag vegyületei képesek védelmet adni a neuronoknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A juharszirup megfelelő védelmet nyújthat a paralízis ellen

Kevesen vitatják, hogy Stephen Hawking professzor az egyik legokosabb ember a világon - sokak szerint ő a legzseniálisabb elméleti fizikus Einstein óta. Mindemellett valóságos orvosi csodának is tekinthetjük: igen súlyos betegségben szenved. Részletek! A cukor azért tesz jót az idegrendszernek, mert a beteg neuronoknak több energiára van szükségük a mérgező fehérjék elleni harcban. A juharszirupban található polifenolok közül kettő, a galluszsav és a pirokatechin pedig úgy tűnik, képes megvédeni az idegsejteket.

Persze a felfedezés nem azt jelenti, hogy az embereknek töméntelen mennyiségben kellene cukros szirupot fogyasztaniuk, hiszen az átlagosan három hétig élő férgeknek nem kellett megküzdeniük a cukor kevésébe kívánatos hatásaival.

De a jelenleg még nem kezelhető, a jeges vödrös kihívással ismertté vált ALS esetében a betegek számára talán megoldást jelenthet a felfedezés, természetesen csak további kutatások után.

Forrás: eurekalert.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.