Mit jelent az éjszakai izzadás?

Bizonyos esetekben komoly egészségügyi problémákra figyelmeztet.

Az esetek nagy többségében az éjszakai izzadás – noha valóban kellemetlen jelenség – teljesen ártalmatlan és a magyarázata is pofonegyszerű: a testhő napi ingadozásával áll összefüggésben.

Egy egészséges felnőtt ember testhőmérséklete napközben 36 és 37 Celsius-fok között van. Ez a testhő közvetlenül elalvás előtt – minimálisan ugyan – de csökkenni kezd. Hogy a szervezet képes legyen fenntartani ezt a csökkentett testhőmérsékletet, néhány szervezet izzadással adja le a felesleges hőt – különösen akkor, ha odakinn nagy meleg van.

Vannak azonban esetek, amikor az izzadás hátterében ennél komolyabb okok húzódnak meg. Sőt! Bizonyos esetben a jelenség súlyos egészségügyi problémák figyelmeztető jele lehet. Melyek ezek?

Nem mindig jelez gondot, de érdemes rá odafigyelni (fotó: Gettyimages)
Nem mindig jelez gondot, de érdemes rá odafigyelni (fotó: Gettyimages)

1.     Hormonális egyensúlyzavar

A testhő változását leszámítva, az éjszakai izzadást legtöbbször a szervezet hormonháztartásában beálló változások okozzák. Így például a menopauza. Ez a menstruációs ciklus végét jelző hormonális változás, minden második nőnél számos kellemetlen tünetet okoz: így például hőhullámokat és éjszakai izzadást.

Férfiakat és nőket egyaránt érintő probléma és szintén okozhat éjszakai izzadást a pajzsmirigy túlműködés. Ha az éjszakai izzadás mellett rendszeresen tapasztalunk hasmenést, szívdobogásérzést, vagy remegést, érdemes pajzsmirigy irányban kivizsgáltatnunk magunkat.

2.     Gyógyszer mellékhatása

Bizonyos típusú gyógyszerek, jellemzően az agy szerotonin szintjére ható antidepresszánsok is okozhatnak éjszakai izzadást. Az erre vonatkozó statisztikák szerint az antidepresszánst szedő betegek 10-15%-a tapasztalta már a jelenséget. De ugyanúgy kiválthatják az izzadást bizonyos asztma- és magas vérnyomásgyógyszerek is.

3.     Fertőzés és rák

A szakemberek szerint az éjszakai izzadásért felelősek lehetnek bizonyos fertőzéstípusok (így például TBC, malária, HIV, Lime-kór, Covid-19, illetve más olyan bakteriális fertőzések, amik a véráramba kerültek). Emellett egyes daganattípusok is felelősek lehetnek a kellemetlen tünetekért. Ezek közül a Non-Hodgkin limfóma az egyik, aminek a legjellemzőbb tünetei közé tartozik az éjszakai izzadás, a hirtelen súlyvesztés, a bénító fáradtság és a megnagyobbodott nyirokcsomók mellett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.