Éhség és szomjúság
A legalapvetőbb funkcióink, vágyaink egy részét az agyban található, nagyjából mandula nagyságú rész, a hipotalamusz szabályozza. Ezek közé tartozik például az éhség, a szomjúság, a szexuális vágy. A Columbia University szakembereinek sikerült olyan neuronokat elkülönítenie egerek agyában, amelyek a szomjúsággal vannak összefüggésben.
Hasonló módszerrel az éhséget szabályozó neuronokat is ki és be lehet kapcsolni: aktiválásukkor az állatok teletömték magukat, kikapcsolásukkor pedig az egerek nem vettek tudomást az eléjük tett ételről, még akkor sem, amikor éhesnek kellett volna lenniük.
Fájdalom
A fájdalmat nagyszerűen lehet csökkenteni különböző gyógyszerek segítségével, de ezeknek számos mellékhatása lehet, és egy idő után függőség és hozzászokás is kialakulhat. Amerikai kutatók szerint azonban az A3 adenozin receptor bekapcsolásával az agyban , illetve a gerincvelőben csökkenthető vagy teljesen meg is szüntethető a krónikus fájdalom (többek között az is, amelyet a daganatos betegségek okoznak).
Erőszak
Az agresszió elválaszthatatlanul hozzátartozik az emberi természethez, hasznosságával kapcsolatban azonban vannak viták. A New York University kutatói megtalálták azokat a neuronokat a hipotalamuszban, melyek az erőszak hatására aktiválódnak.
A fény segítségével ki- és bekapcsolhatóvá váltak ezek a sejtek, így a kísérletben részt vevő egerek vagy extrém agresszívvá, vagy különlegesen nyugodttá váltak. A kutatók szerint egyáltalán nem kizárt, hogy egy nap az embereken is lehet majd alkalmazni ezt a módszert.