Mit okoz egy szelet csokitorta?

Nem titok, hogy a nagymértékű elhízás elősegíti a kettestípusú cukorbetegség kialakulását. A zsír és a cukor túladagolása ugyanis nyomot hagy a szervezetben, leginkább fehér, világosbarna és barna zsírsejtek formájában.

Vegyük például a csokoládétortát! A piskótarétegeket krém tartja össze egymással, a tetejét pedig tejszínhab és rászórt csokireszelék díszíti: a tökéletes ízharmóniának szinte lehetetlen ellenállni, és nem is nagyon szokott senki. Arra azonban már kevesen gondolnak, milyen hatással van egy szelet az emberi szervezetre.

Riasztás

Mikor a cukor belép a véráramba, riasztást kapnak a hasnyálmirigyben található, inzulintermelő béta-sejtek, melyek megkezdik a lebontást. Egyre több inzulint állítanak elő, amely serkenti a glükóz felhalmozódását a májban, az izmokban és a zsírszövetben. Eközben a torta emésztése tovább folyik, hamarosan a bélnyálkahártyán keresztül megérkezik az első zsír is a vérbe, ami valahol le fog rakódni a testben, a felvételüket pedig speciális hormonok vezérlik.

Tartósan nem maradhat magas zsírkoncentráció a vérben, különben a fölösleg fiziológiai károkat okozhat. Például ha magas a vér zsírértéke, az inzulin termelése és az erek rugalmassága csökken, átmenetileg akár negyven százalékkal is - magyarázza Hermann Toplak, a grazi egyetemi klinika endokrinológusa, egyben az Osztrák Diabétesz Társaság elnöke.

"Nincs gond azzal, ha az ember időnként édességet eszik, de aki naponta fogyaszt - mondjuk - tortát, az állandó stressznek teszi ki a szervezetét. A fokozott tápanyag-beáramlás sosem jelent jót" - magyarázza, hozzátéve, hogy a modern fogyasztói társadalomban a mértéktelenség sajnos alapállapot.

Aki naponta fogyaszt tortát, az állandó stressznek teszi ki a szervezetét
Aki naponta fogyaszt tortát, az állandó stressznek teszi ki a szervezetét

Út a kettes típusú cukorbetegséghez

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az inzulinrezisztencia kifejezés lassan beépül a köztudatba, de sokan még mindig nem tudják, pontosan miről is van szó: mikor beszélünk IR-ről, és mikor cukorbetegségről?

A következmény pedig mindenhol ugyanaz: elhízás, ami szinte járványszerűen terjed, a kettes típusú cukorbetegség előfordulása pedig évről évre nagyobb. A kettő közötti kapcsolat nyilvánvaló, de a kutatók még mindig rengeteg kérdésre keresik a választ. Hogyan halad például a jel a zsír és más testrészek között? Milyen szerepet játszanak az erek és az izmok, és hol avatkozik be az immunrendszer?

A kettes típusú cukorbetegség szerzett rendellenesség, amely a magas vércukorszintben nyilvánul meg, és a glükóz elégtelen tárolásának a következménye. Ebben a folyamatban központi szerepet játszik az inzulin, amely receptorok segítségével kapcsolatban áll a májjal, a zsírszövettel és az izomsejtekkel, és aktiválja a cukor felvételét.

Ennek azonban korlátozó hatása is lehet, mert a sejtek egyre inkább inzulinrezisztenssé válnak, és egyre kevesebbet kommunikálnak a közvetítőanyaggal. Emiatt egyre több glükóz marad a vérben, amelynek súlyos következményei lehetnek a vesekárosodástól kezdve a nyílt, fekélyes sebekig.

Veszélyes úszógumi

A növekvő úszóguminak a csípő körül van még egy rossz hatása: a zsírszövetnek egészségtelen lesz a belső dinamikája. És ezt nemcsak a felhalmozódás okozza, hanem a hormonok is, ami már az immunrendszerre is hatással van. A következmény pedig egyre több gyulladásos válaszreakció lesz a szervezetben. A szervezetre ez azért is ró egyre nagyobb terhet, mert az elhízás miatt egyre nagyobb területet kell vérrel ellátnia, ami oxigénhiányt okozhat máshol.

Ez a folyamat végül csökkenti az ún. adipociták (speciális zsírsejtek) kapacitását, amelyek így egyre kevesebb glükózt tudnak felvenni. A vércukorszint tovább emelkedik, a hasnyálmirigynek növelnie kell az inzulintermelést, de közben az ellenállás is fokozódik a májban és az izmokban. Minél magasabb az inzulinszint, annál kevésbé mozgósítható a zsír, ezért Hermann Toplak szerint ez egy ördögi kör.

Fehér, barna és világosbarna

A szakemberek megkülönböztetnek fehér, barna és világosbarna zsírszövetet . Míg az előbbi a fent leírt káros hatásokért felelős, a barnazsír segítséget nyújthat. Az adipociták sötétebb színe a szokatlanuk nagy mennyiségű mitokondrium jelenlétének köszönhető, amelyek tulajdonképpen mikroszkopikus méretű erőművek a sejtek belsejében.

A barna zsírsejteknek mindenekelőtt fűtőfunkciója van. Feldolgozzák a zsírt és hőenergiává alakítják, hogy fenntartsák a test hőmérsékletét. Ha szükséges, a fehér zsírsejteket barnává lehet alakítani, a világosbarna pedig nem más, mint a kettő keveréke.

A barnazsír arányának növekedése csökkenti az inzulinrezisztenciát és a szervezet gyulladásos reakcióit, az alacsony hőmérséklet pedig kedvez ennek. Ezért jót tesznek a gyakori séták a friss levegőn, de hamarosan gyógyszeres megoldás is születhet majd a problémára.

Forrás: Der Standard

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.