Mitől érezzük a fantomvibrálást?

Az elmúlt években számos kutatás mutatott rá: a fantomjelzés, azaz a mobiltelefon tévesen észlelt aktivitása hangsúlyosabb, mint gondolnánk.

Egy massachusettsi kórház dolgozóinak 68 százaléka érzékelt ilyet, egy középnyugat-amerikai egyetem hallgatóinak csoportjában 89 százalék volt az arány, taiwani orvostanoncoknál 90 százalék. David Laramie pszichológus, aki elsőként publikált fantomcsörgésről és fantomvibrálásról kutatást 2007-ben, tesztcsoportjának kétharmadában észlelte ezt a jelenséget. Mindez már csak azért is érdekes, mert egészséges szellemi állapotban nem gyakori a hallucináció jelensége , ez viszont - a számokból is látható - igen elterjedt jelenség. Vajon mi okozhatja?

Egyes okostelefonos appok javítják pszichológiai vagy kognitív képességeinket, csökkenthetik a stressz szimptómáit. Összegyűjtöttünk tíz appot, amitől jobban működik az agyunk , kattintson! David Laramie szerint a fantomjelzés a pareidolia jelenségében rejlik: ez akkor történik, amikor az agy elkezd jobban mintát keresni környezetében, mint szokott: ilyenkor látunk arcokat a felhőben vagy ilyenkor találkozunk Jézussal egy pirítóson. Kutatásában viszont másra is kitér: szerinte két markere van a telefon fantomjelzéseinek. Az egyik az életkor (a fiatalok gyakrabban tapasztalják ezeket), a másik pedig az, hogy mennyire használja az illető a telefonját érzelmi állapotának kezelésére. Vannak ugyanis olyanok, akik rá kell hogy nézzenek telefonjukra, hogy megnyugodjanak vagy hogy egy érzelmi extra töltést kapjanak.

Sliman Bensmaia, a University of Chicago érintéssel foglalkozó agykutatója más oldalról közelíti meg a jelenséget. A bőrben két receptor van, ami képes érzékelni a vibrálást: a Meissner-testek a lassú vibrálást, a Vater-Pacini-testek pedig a magas frekvenciás rezgéseket érzékelik. A legtöbb mobiltelefon rezgése 130 és 180 hertz közé esik, ami pont a két receptor érzékelése közé esik. Bensmaia szerint így a mobil rezgése mindkét testet riasztja: a Pacini-testeket valószínűleg jobban. Laramiehez hasonlóan Bensmaia is úgy vélekedik, hogy a fantomrezgések az agy mintakeresési próbálkozása miatt születnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyes okostelefonos appok javítják pszichológiai vagy kognitív képességeinket

"Valószínűleg az történhet, hogy mivel a ruhánk megdörzsöli a bőrünket, ezért aktivizáljuk az azon a téren lévő receptorokat, ahol a telefonunk is van, és mivel ez hasonlít a telefon jelzéséhez, ezért ez úgy csapódik le az agyunkban, hogy a telefon jelez" - mondta a kutató, aki hozzátette: még nem tudni pontosan, hogy az agy mely pontján történik mindez, de nyilvánvalóan az érintéssel kapcsolatos területeknek van köze hozzá.

Ezt a logikát követve a fantomvibrálásokat csak a testünk azon pontjain kellene érzékelni, ahol a telefonunkat tartjuk és csak akkor, ha azokat ruha fedi. Laramie vizsgálatai szerint voltak olyan tesztalanyok, akik akkor tapasztaltak fantomjelzéseket gyakrabban, ha kordbársony nadrág volt rajtuk: egy számítás szerint a kordbársony textúrája pont olyan, hogy átlag 140 hertzes jelzést képes a bőrnek átadni, ami pont hasonlít egy mobiltelefon jelzéséhez).

A kutatók viszonylag egyszerűnek tartják a kikerülést: ha azon 5-10 százalék ember közé tartozunk, akiket ez tényleg zavar, akkor vagy ne vibráló módban hagyjuk a készülékünket vagy vegyük ki zsebünkből és tegyük át máshová. És lehetőleg ne hordjunk kordbársonyt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.