A módosított ecstasy egy nap fontos szerepet kaphat bizonyos vérképzőszervi rákos betegségek elleni küzdelemben: a drog megöl bizonyos daganatsejteket, pláne, hogy a tudósok százszorosra növelték a hatékonyságát.
A Birminghami Egyetem kutatócsoportja kimutatta, hogy az ecstasy és bizonyos antidepresszánsok képesek megállítani a rákos burjánzást. Csak az jelentett gondot, hogy akkora adagokra volt szükség, ami embernél már halált okoz. A Nyugat-Ausztrál Egyetem munkatársaival együttműködve a kutatók "újraalkották" az ecstasyt: néhány részecskét kivettek belőle és mással helyettesítették. Az egyik ilyen variáns százszorosára növelte a rákellenes hatást. Ez azt jelenti, hogy míg a hagyományos kábítószerből 100 gramm kellett a kívánt hatás eléréséhez, addig a módosított hatóanyagból mindössze 1 gramm. Így csökkentették az agyra gyakorolt mérgező hatását is.
A kutatás vezetője, John Gordon professzor a Birminghami Egyetemről, elmondta: "Különösen a leukémia, a limfóma és a mieloma esetében, ahol az új összetevőket próbáltuk, néhányszor sikerült a rákos sejtek 100 százalékát kiirtani. El kellene különítenünk a legérzékenyebb eseteket, de a képessége megvan rá, hogy elpusztítsa az összes daganatsejtet. A kísérlet laboratóriumban zajlott, más lehet egy beteg szervezetén belül, de az eredmények nagyon biztatóak."
A kutatók szerinte a drog a rákos sejtek membránjában levő zsírsejtekhez vonzódik. Ettől a sejtek szappanszerűvé válnak, amitől a membránjuk lebomlik és elpusztulnak. A daganatsejtek sokkal érzékenyebbek erre, mint a normális, egészséges társaik. A közeljövőben azonban mégsem várható, hogy az orvosok módosított ecstasyt írnak fel a betegeiknek. A kísérleteket ugyanis egyelőre csak kémcsőben hajtották végre, és állatkísérletek, klinikai tanulmányok is szükségesek, mielőtt a szer felírásán elgondolkodnak.
"Nagyon izgalmas és ígéretes az a kép, hogy az ecstasyból kivont anyaggal felvehető a harc a vérképzőszervi rákok ellen. Sok limfómafajta még mindig nehezen kezelhető, és nagy szükség lenne olyan nem mérgező gyógyszerekre, melyek hatásosak, de kevés a mellékhatásuk. További munkálatok kellenek egyelőre, de ez a kutatás fontos előrelépést jelent egy új, hatásos rákgyógyszer kifejlesztésében" - mondta dr. David Grant, az ausztrál Leukémia és Limfómakutatás tudományos igazgatója.
Animáció: HáziPatika.com