Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint a nagy testmagasság tíz gyakori daganatos megbetegedés megnövekedett kockázatával hozható összefüggésbe:150 cm felett minden 10 centiméterenként 16 százalékkal nő a rák veszélye. A The Lancet Oncology című folyóiratban megjelent, több mint egymillió nő adatainak vizsgálatával készült tanulmány azt mutatta, hogy a növekedést szabályozó kémiai anyagok is befolyásolhatják a daganatokat.
A vizsgálat során 1,3 millió brit nőt figyeltek meg 1996 és 2001 között. Az eredmények alapján tíz ráktípus, a vastagbélrák, a végbélrák, a rosszindulatú melanóma, az emlőrák, a méhnyálkahártya rák, a petefészek rák, a veserák, a limfóma, a non-Hodgin limfóma és a leukémia esetében mutattak ki összefüggést a testmagassággal. A legmagasabbak csoportjába tartozókban 37 százalékkal volt magasabb a rák kockázata, mint a legalacsonyabbakban, és bár csak nőket vizsgáltak, a kutatók azt állítják, hogy ez az összefüggés a férfiak esetében is megfigyelhető.
A kutatást vezető Dr. Jane Green elmondta, hogy a testmagasság önmagában nyilvánvalóan nem befolyásolhatja a rákot, de valami mást jelezhet - azt azonban, hogy mit, még nem tudják. A kutatók úgy vélik, hogy mivel számos ráktípus és a magasság között fennáll az összefüggés, létezhet valamilyen közös mechanizmus. Azt gondolják, bár egyelőre nem bizonyították, hogy a növekedési hormonok, például az inzulinszerű faktorok jelenthetik a magyarázatot. A növekedési faktorok magas szintje két dolgot okozhat. Egyrészt több sejt jön létre, mivel a magasabb emberek több anyagból épülnek fel, tehát több sejt van, melyek mutálódhatnak és daganattá alakulhatnak. A másik lehetőség az, hogy a sejtosztódás és sejtciklus arányát növelik, ami szintén megnöveli a rák kockázatát.
"A magas embereknek nem kell aggódniuk az eredmények miatt. Az emberek többsége nem sokkal magasabb vagy alacsonyabb az átlagnál, így testmagasságuk alig befolyásolja a rák kockázatát" - mondta a kutatás eredményeivel kapcsolataban a Cancer Research UK munkatársa, Sara Hiom.