Kutatásainak eredményeiről az Amerikai Pszichológus Társaság "Erőszak és durvaság a kapcsolatokban" konferenciáján számol be.
Straus - a durhami New Hampshire Egyetem Családkutató Intézetének társelnöke - reméli, hogy legújabb eredményei segítségével végre bekerül a tankönyvekbe, hogy a nevelő célzatú elfenekelés és egyéb fizikai bántalmazás nemcsak kerülendő, hanem egyenesen tilos a gyermek egészséges fejlődésének érdekében.
Elizabeth Gershoff a Michigani Egyetem Szociális Munkás Iskola adjunktusa számos tanulmány átvizsgálása után megállapította, hogy az eredmények 93 százalékban megegyeznek abban, hogy a fizikai büntetés gyermekkorban delikvens és antiszociális magatartásformákhoz, később agresszióhoz, bűnözéshez és a családtagok bántalmazásához vezethet.
Azok közül, akiket sosem fenekeltek el, mindössze 5 százalék ütötte meg a szüleit, míg a rendszeresen bántalmazottaknál ugyanez a szám már 25 százalék, bár Straus szerint az amerikai szülők 90 százaléka emel kezet kisgyermekére. Legújabb eredményei alapján az elfenekelés és egyéb testi fenyítés alkalmazása növeli a valószínűségét annak, hogy a bántalmazott később verbálisan vagy fizikailag kényszerítse partnerét szexuális együttlétre, illetve, hogy veszélyes módon élje szexuális életét (például házasság előtt óvszer nélkül). Ami azonban még súlyosabb, a mazochista szexuális élmény keresése is gyakoribbá válik a bántalmazottak körében. "Pedig a fizikai büntetés nem hatékonyabb a szóbelinél, csak a káros következményei vannak túlsúlyban" - állítja Straus.
Forrás:
Medipress hírszolgálat