Napozzon, és nem lesz trombózisa!

Jóllehet a napfényt régóta összefüggésbe hozzák a bőrrák kialakulásával, egy új svéd tanulmány szerint jelentős mértékben csökkenti a vérrögképződés kockázatát is.

"Eredményeink alapján a lebarnult nők a vérrögképződés körülbelül 30 százalékkal alacsonyabb kockázatának vannak kitéve" - nyilatkozta Pelle Lindqvist, a stockholmi Karolinska Egyetemi Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának professzora. "Ugyanakkor Svédországban decemberben, januárban és februárban, a legkevésbé napos hónapokban, a vérrögképződés kockázatának 50 százalékos emelkedését tapasztaljuk."

Lindqvist két munkatársával együtt a dél-svédországi Lund Egyetemen 40 000 svéd nő napozási szokásait vizsgálta, akiket 1990-ben közvélemény-kutatással kérdeztek ki, és többek között arról is megkérdeztek, hogy nyáron, télen, szoláriumban vagy délebbi tájakra utazva napoznak. A kutatók ezután 12 évig követték a nők orvosi állapotának alakulását, és arra a következtetésre jutottak, hogy 312-ben alakult ki trombózis, vagyis vérrög.

A vizsgálat a testmozgás, dohányzás, alkoholfogyasztás és testsúly tényezőit is figyelembe véve azt mutatta, hogy bármennyi napozás csökkenti a vérrög kialakulásának kockázatát.

A Journal of Thrombosis and Haemostasis szakfolyóirat márciusi számában közölt tanulmány csak nőket vizsgált, de Lindqvist szerint gyaníthatóan a napozás a férfiak számára is hasonló előnyökkel járhat. Lindqvist elmondta, hogy továbbra sem egyértelmű, miért játszik ilyen jelentős szerepet a D-vitamin a vérrög kialakulásának megelőzésében, és a jelen kutatás által felvetett kérdésekre a további kutatásoknak kell megadniuk a válaszokat.

A napfény jótékony hatásainak és bőrrákkeltő hatásának kiegyensúlyozása érdekében a kutató hangsúlyosan kiemelte, hogy mindenkinek kerülnie kell a napégést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Ennek ellenére minden nap ki kellene menni egy rövid időre, és nem igaz, hogy elegendő késő délután napozni. A nap közepén is ki kellene menni, mert ekkor termelődik a D-vitamin."

Egy tavaly év elején közzétett amerikai tanulmány azt mutatta, hogy a mértékletes napozás és az ezzel összefüggő D-vitamintermelés javítja a rákbetegek túlélési arányát, ami arra utal, hogy a napozás előnyei ellensúlyozzák a bőrrák kockázatát, különösen az északi szélességi fokokon.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra