Min Zhang, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója 2018, Délkelet-Kína Hangzhou városában élő nőt vizsgált 2004 júliusa és 2005 szeptembere között; a nők fele szenvedett mellrákban. Míg világszerte a mellrák a leggyakoribb daganat a nők körében, Min szerint ez az arány Kínában négy-ötször alacsonyabb a fejlett országokra jellemző értékhez képest.
"Arra a következtetésre jutottunk, hogy a nagyobb mennyiségű gomba fogyasztása csökkentette a változókor előtt és után lévő kínai nőknél a mellrák kockázatát, valamint megfigyelték a gomba és a zöld tea további együttes kockázatcsökkentő hatását" - nyilatkozta Min az AFP-nek. "A mellrák kockázata jelentősen csökkent a legtöbb gombát fogyasztók esetében" - tette hozzá Min, megemlítve, hogy a friss és a szárított gomba hasonlóan hatékony.
A naponta elfogyasztott 10 grammnyi vagy kevesebb, mint egy fejnyi gombának már jótékony hatása van, de a legtöbb friss gombát fogyasztó nőnél kétharmadnyival ritkábban alakult ki mellrák azokhoz képest, akik nem fogyasztottak gombát. A rák kockázatának csökkentése mellett a zöld tea és a gomba csökkentette bármely kialakult daganattípus súlyosságát. Az a tény, hogy a zöld tea és a gomba együtt hatásosabb, mint a gomba önmagában, részben megmagyarázza, miért alacsonyabb a mellrák előfordulása a kínai nők között.
"Tudomásom szerint ez az első olyan tanulmány, amely a zöld tea és a gomba mellrákra gyakorolt együttes hatását vizsgálja - mondta el Min. - Ha sikerül további kutatásokkal megerősíteni az eredményeket, az hatással lehet a mellrák megelőzésére, mégpedig úgy, hogy mindössze egy olcsó, étrendbeli változtatás szükséges hozzá."
A tanulmány az International Journal of Cancer folyóirat legfrissebb számában jelent meg, abban a sorozatban, amelyben Min és csapata Ázsiában vizsgálja a növényi vegyületek daganatellenes hatásait.