Nem, a mobilok nem okoznak agydaganatot

Egy friss kutatás szerint nem kell aggódnunk amiatt, hogy a telefonunk rossz hatással lenne az agyunk és az idegrendszerünk egészségére.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából készült új szisztematikus felülvizsgálat nem talált kapcsolatot a mobiltelefon-használat és az agydaganat között.

A kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a mobiltelefonok és más vezeték nélküli elektronikai eszközök által használt rádiófrekvenciák agyrákot okoznának. Még azokra az emberekre se jelentenek nagyobb veszélyt, akik naponta több órát töltöttek a telefonjukra tapadva - írja az EverydayHealth.com.

Ez az új elemzés a mobiltelefonokkal és az agydaganattal kapcsolatos bizonyítékok eddigi legátfogóbb és legfrissebb értékelése - mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Ken Karipidis, az ausztráliai Melbourne-i Swinburne Műszaki Egyetem adjunktusa egy interjúban.

mobil agydaganat
Illusztráció. Fotó: Getty Images

Azt hiszem, jelenleg egyértelmű, hogy a rák kockázata nem emelkedett meg ezeknek a sugárzásoknak a hatására” - mondja Dr. Timothy Rebbeck, a Harvard rákmegelőzési professzora, aki nem vett részt a felülvizsgálatban.

Karipidis szerint a vezeték nélküli technológia hatása az egészségre az egyik legtöbbet kutatott egészségügyi téma. „Áttekintésünk több mint 5000, 1994 és 2022 között megjelent tanulmányt vett figyelembe, amelyek közül 63 került be a végső elemzésbe” - mondta.

Elemzésük alapján a kutatók megállapították:

  • Nincs összefüggés a hosszú távú használat (a telefon több mint 10 éve történő használata) és az agydaganat előfordulása között. 
  • Nincs kapcsolat a használat mennyisége - sem a hívások száma, sem a telefon nyomkodásával töltött idő - és az agydaganat között.

Tekintettel arra, hogy több milliárd ember használ mobiltelefont, a kutatók úgy vélik, hogy ha létezne kapcsolat, akkor az agyat és nyakat érintő rákos megbetegedések aránya emelkedett volna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tehát bár a mobiltelefon-használat az egekbe szökött - azt hiszem, 1987-ben jelent meg az első darab a piacon -, az agydaganatos megbetegedések aránya mind a férfiak, mind a nők esetében változatlan maradt, tehát nem tapasztaltunk növekedést ezen a téren” - mondta Karipidis az interjúban.

Mivel az 5G „ötödik generációs” telefonok csak nemrég kerültek piacra, nem kerültek be a felülvizsgálatba. Karipidis nem hiszi, hogy ez változtatna az eredményeken.

Az évek során volt 1G, majd 2G, 3G, 4G, és most 5G. Ezek csak marketing elnevezések” - mondta.

Alapvetően ugyanarról a technológiáról van szó, és valójában az első telefonok némelyike még több rádióhullámnak tette ki az embereket, mondta Karipidis.

Ezért tartják veszélyesnek a telefonokat

Két fő oka van annak az elképzelésnek, hogy a mobilok bizonyos típusú rákos megbetegedéseket vagy más egészségügyi problémákat okozhatnak.

A mobiltelefonok rádióhullámok formájában bocsátanak ki sugárzást, és mivel sokan használják őket, még ha csak kis mértékben lennének rossz hatással az egészségre, az is aggasztó lenne. 

Az agy- és központi idegrendszeri rákos megbetegedéseket különösen nagy figyelem övezi, mivel a mobiltelefonokat a fej közelében használják, és mivel az ionizáló sugárzás - a mobilok által kibocsátottnál nagyobb energiájú sugárzás - okozhat bizonyos típusú agydaganatokat. A szakértők azonban úgy vélik, hogy a mobiltelefonok által kibocsátott energia túl alacsony ahhoz, hogy károsítsa a DNS-t.

Ezzel szemben az ionizáló sugárzás, amely például a röntgensugárzásból származhat, nagy frekvenciájú és nagy energiájú. Ez a fajta nagy energia károsíthatja a DNS-t, ami viszont genetikai károsodást okozhat, és növelheti a rák kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.