Nem emberi DNS a szervezetünkben

A DNS-ünk nagyjából 8 százaléka nem emberi eredetű, hanem olyan ősi, vírusos eredetű, mely hozzájárulhat az evolúció jobb megértéséhez. Egy nemrég megjelent tanulmány szerzői 19 olyan új genetikai töredéket azonosítottak, melyek retrovírusokból eredhetnek.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent írás szerzői szerint ezek az új tudományos eredmények azt is bizonyítják, hogy az emberek és a vírusok több százezer éve kapcsolatban állnak egymással.

Az azonosított genetikai töredékek az úgynevezett retrovírusokból kerültek be az őseink szervezetébe. Ezek nem DNS-ként, hanem RNS-ként tárolják a genetikai kódjukat. Az RNS nagyon hasonlít a DNS-re, de bizonyos szempontból „primitívebbnek” számít annál. A retrovírusok képesek a saját genetikai kódjukról olyan másolatot készíteni, mely teljesen beépül a megtámadott szervezet sejtjeibe. A legismertebb retrovírus az AIDS-ért is felelős HIV.

lkészült az emberi agy első átfogó genetikai térképe, 94 százalékos az emberek közti egyezés - jelentette be az Allen Agytudományi Intézet. Kattintson! A jelenlegi, „szennyezett” genetikai kódunk arra utal, hogy korábban, évezredekkel ezelőtt az őseinket megtámadó vírusok RNS-e, DNS-e bekerült az ő szervezetükbe, ott lemásolódott, és ezt az ősök tovább is adták a következő generációknak. Ezeket maradvány géntöredékeket humán endogén retrovírusoknak (HERV-eknek) nevezzük. A korábbi elképzelések szerint a genetikai kódunknak mintegy 8 százaléka ilyen HERV.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A DNS-ünk nagyjából 8 százaléka nem emberi eredetű

A mostani kutatásban részt vevő szakemberek újabb HERV-ekre utaló jeleket kerestek az emberi géntérképben, ezért 2500, a világ minden tájáról származó ember genomját elemezték, és ezeket összehasonlították egy olyan referencia-genommal, melyet számítógéppel terveztek meg. Ezt úgy alkották meg a tudósok, hogy egy emberi alap-géntérképet jelenítsen meg.

A kutatás eredményeképpen 19 újabb HERV-et találtak a korábban azonosított 17 mellé. Az egyik ilyen HERV ráadásul nemcsak genetikai töredék volt, hanem egy egész genetikai kód: ez egy úgynevezett provírus , mely hasonlóképpen működhet, mint egy „normál” vírus. „Ez a provírus akár képes lehet arra is, hogy újra fertőzővé váljon, vagyis valódi vírus alakuljon ki belőle. Mindenképpen nagyon izgalmas felfedezés, mert lehetővé teszi egy olyan járvány modellezését és elemzését, mely évezredekkel ezelőtt érinthette az emberiséget” – mondta a kutatás vezető szerzője, John Coffin.

A HERV-ek elemzése során kiderült, hogy néhány olyan módon alakult át a szervezetünkben, hogy a megléte nélkülözhetetlenné vált. Egyik ezek közül például a várandósság idején lép működésbe a nők szervezetében, és képes egy olyan védő réteget vonni az embrió köré, mely megakadályozza, hogy az anyai véráramból származó toxinok megtámadják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.