Egy új svéd kutatás azt mutatja, hogy egy óra spinningelés ugyanolyan biokémiai reakciókat vált ki, mint a szívroham.
A Göteborgi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a teremkerékpáron végzett edzés és más rendkívül intenzív testmozgások ugyanazokat az enzimeket szabadíthatják fel a véráramba, mint a szívroham, ami növeli a téves diagnózis valószínűségét. Eredményeik a tervek szerint a Scandinavian Cardiovascular Journal szaklapban jelennek meg. A kutatást vezető Smita DuttaRoy elmondta, bármilyen típusú megerőltető testmozgás hasonló emelkedést válthat ki a kardiológiai biomarkerek szintjében, legyen szó akár maratonfutásról, triatlonról vagy távolsági kerékpározásról. Ez a hatás azonban teljesen természetes és ártalmatlan, mivel az enzimek szintje 24 órán belül visszatér az alapszintre. Az orvosoknak azonban érdemes tudniuk az e kardiológiai biomarkerek közötti összefüggésről, amikor diagnosztizálnak és megkezdik a kezelést.
"Bár nem vizsgáltuk, hogy az edzés utáni megemelkedett enzimszint veszélyes-e, semmi okunk azt feltételezni, hogy ezek a szintek a szív bármilyen tényleges károsodását jeleznék" - nyilatkozta DuttaRoy. - "A testmozgás után tapasztalható kardiológiai enzimek szintemelkedési mintája a gyors, 24 órán belüli normalizálódással más, mint a szívroham esetén, ahol a szív enzimek szintje gyakran napokig emelkedett marad."
DuttaRoy azt tanácsolja, hogy ha valakit mellkasi panaszokkal látnak el, feltétlenül számoljon be az orvosnak a közelmúltban végzett testedzésről, mert elképzelhető, hogy a kardiológiai biomarkerek megemelkedett szintje téves diagnózist eredményez. - "Mellkasi fájdalom esetén feltétlenül orvosi segítséget kell kérni, függetlenül attól, hogy testmozgás, nyugalmi állapot vagy más tevékenység előzte meg" - tanácsolja a szakértő. - "A kezelést végző orvosnak azonban feltétlenül tudnia kell arról, hogy a troponin szintje rendkívül intenzív testedzés következtében is megemelkedhet, amit a beteg ellátásakor számításba kell venni."