Nem vér fog csörgedezni az ereinkben?

Egy cukorrépában található fehérje lehetne a megoldás az egészségügyben fellépő vérhiány legjobb megoldása, állítják svéd kutatók.

A hemoglobin az a fehérje, amely a vérben az oxigént szállítja, a Lund University kutatócsoportja pedig azt állítja: az emberi és a növényi hemoglobin kifejezetten hasonló, úgyhogy jelenleg azt vizsgálják, miként tudják a növényi proteint olyan módon "átcsomagolni", hogy az emberi szövetek is el tudják fogadni. A svéd kutatók szerint mindez három éven belül megvalósulhat.

Közel száz évvel ezelőtt Karl Landsteiner Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy nem mindenki vére egyforma, különböző vércsoportok léteznek. Azt azonban a mai napig nem tudjuk, miért is léteznek a vércsoportok. Tudjon meg többet, kattintson ! A csapatot a Plant & Cell Physiology szaklapban publikált korábbi tanulmány indította el, amelyből az derül ki, hogy a hemoglobin a növények fejlődésében is nagy szerepet játszik. A kísérletet vezető Nelida Leiva elmondása szerint a a növényi hemoglobin 50-60 százalékban egyezik az emberi vérben található hemoglobinnal, de sokkal robusztusabb annál.

Leiva szerint a csapat munkája két fő csapásirányt vetít előre: vagy a növényi hemoglobint alakítják át úgy, hogy emberekben lehessen használni, vagy a növényeket használják fel emberi hemoglobin termelésére. Az első lépés mindenképpen az, hogy a kutatók megnézzék, a növényi fehérjét mennyire fogadja el egy kísérleti állat szervezete, azt követően pedig, kedvező feltételek esetén, lehet kísérletezni az emberi szervezettel is - mindez körülbelül három évet vesz igénybe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vérhiányban segíthet a cukorrépa

Denis Murphy, a University of South Wales témában megkérdezett genomikai szakértője szerint a svéd tanulmány ötletes, érdekes felvetés van benne és a tudományos része sem támadható. Hozzátette: ugyan évtizedek óta tudjuk, hogy a növények hemoglobin-szerű fehérjéket termelnek, ezen kutatás bebizonyította, hogy ezek sokkal elterjedtebbek és sokkal több közük van fiziológiai folyamatokhoz , mint eddig gondoltuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra