Nyálban rejlő okosság

Agyunk teljesítőképessége számtalan tényezőtől függ, ki gondolná, hogy többek között nyálunk összetételével is összefüggésben van.

A Kaliforniai Egyetemen, Nathaniel Dominy, antropológus munkatársaival 50 világos- és sötétbőrű egyetemista, valamint a világ különböző tájairól származó népcsoport összesen több mint 200 tagjának nyálából készült mintát és szájnyálkahártya-sejtet vizsgált. Meglepő módon a nyálmintákban igen eltérő koncentrációkban volt jelen a keményítő emésztésében kulcsszerepet játszó amiláz enzim. A szájnyálkahártya sejtekben a nyálamiláz gyártásához szükséges AMY1 gén jelenlétét vizsgálták, és azt találták, hogy a génnek akár 15 példánya is lehet a sejtekben. Azért e nagy szám, mert minél több ilyen gén található, annál nagyobb mennyiségben termelődik a keményítőbontó enzim. Ezzel egy időben az is kiderült, hogy a csimpánzok ugyanebből a génből igen keveset tudnak felmutatni szájnyálkahártya-sejtjeikben, összesen két kópiát. Nem is esznek szívesen keményítőben gazdag étkeket, inkább a könnyen emészthető gyümölcsöket kedvelik.

Dominy és munkatársai ezzel közvetlen összefüggés nyomára bukkantak az öröklött genetikai adottságok és a táplálkozás között. Ez önmagában nem meglepő, ugyanakkor az összefüggésnek további folyományai is vannak. A szibériai jakut nép tajgai például vadászatból és halászatból élnek, tehát táplálékuk aránylag kevés keményítőt tartalmaz, s lám sokkal kevesebb AMY1 génnel is rendelkeznek, mint mondjuk a rizsevő japánok. Dominy szerint teljesen fölösleges egy véletlen génmutációra várni. Az életkörülményekhez való alkalmazkodás egyszerűbb módja, ha a szükséges génből több példányt gyárt le a szervezet.

Dominy tovább megy, és elméletében azt állítja, hogy a Homo sapiens evolúciós sikeréhez jelentősen hozzájárul nyálának rendkívül nagy amiláztartalma. Így a többi főemlőshöz képest sokkal jobban tudta hasznosítani a környezetében megtermő, keményítőben gazdag táplálékot, majd főzéstudományával tovább tudta gazdagítani keményítődús étrendjét. Márpedig a gondolkodásban elöljáró emberi agynak igen sok energiára van szüksége, ami ily módon az összetett szénhidrátokból jól fedezhető volt.

A tudósok érdeklődéssel fogadták a kutatás hírét. Egyesek ugyan kevésnek tartják a vizsgált populációk és kísérleti személyek számát, de abban egyetértenek, hogy az összefüggés nem véletlen, s valóban magyarázatot adhat az ember evolúciójának egyes kérdéseire, valamint a génállományban található génkópiák számára. A vizsgálatnak az is határt szab, hogy kevés embercsoport fogyaszt ma már keményítőben kifejezetten szegény táplálékot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás:
www.the-scientist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.