Ők az orvosi Nobel-díjasok idén

A "napi biológiai óra" működésének kutatásáért vehette át az idei orvosi-élettani Nobel-díjat három amerikai tudós.

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash és Michael W. Young érdemelte ki 2017-ben az orvosi-élettani Nobel-díjat. A három amerikai tudós az élőlényekben működő biológiai óra feltérképezéséért érdemelte ki a rangos elismerést. A hírt a Nobel-alapítvány jelentette be Stockholmban, a Karolinska Intézetben.

Mi a jet lag? A jet lag egy cirkadián ritmust érintő rendellenesség, amely akkor jelentkezik, ha olyan helyre utazunk, amely jó néhány időzónával arrébb fekszik, mint a hely, ahonnan elindultunk. Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat róla!

Nem csak az embert érinti a jet lag

A három kutató a jet lagként ismert jelenség hatásait vizsgálta a föld élőlényein, vagyis arra voltak kíváncsiak, hogy az élőlények bioritmusa milyen módon tud alkalmazkodni a nagyobb térbeli helyzetváltozáshoz, illetve a jelentős környezeti változáshoz. A kutatásokban gyakran alkalmazott muslincák szervezetében sikerült izolálniuk egy gént, amely a napi biológiai ritmus szabályozásáért felel. Ezzel sikerült igazolniuk, hogy a "biológiai óra" a Föld többi élőlényében is megtalálható, és gyakorlatilag minden többsejtű organizmusban ugyanazon az elven működik.

Nem csak az ember biológiai óráját zavarja meg a nagy utazás
Nem csak az ember biológiai óráját zavarja meg a nagy utazás

Az orvosi Nobel-díjat 1901-ben adták át első alkalommal, azóta 214 tudós vehette át a rangos szakmai elismerést. A legfiatalabb kitüntetett Frederick G. Banting, aki harminckét évesen vehette át még 1923-ban, míg a legidősebb Francis Peyton Rous volt 1966-ban: ő nyolcvanhét évesen vehette át a díjat.

Forrás: The Guardian

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.