Szinte pontosan ugyanannyian választanak tudatosan az egészségvédő termékek közül, mint ahányan nem - derül ki a Szinapszis közelmúltban elvégzett felméréséből. Az eredmények szerint a felnőtt lakosság 80 százaléka vásárol valamilyen egészségvédő szert, az esetek felénél azonban nem a minőség az elsődleges szempont. A megkérdezettek jelentős százaléka ugyan fontosnak tartotta a termék minőségét (a tudatos fogyasztók 92 százalékánál, a preferencia nélküli vásárlók 89 százalékánál meghatározó szempont), ez a szemlélet azonban a polcok elé érve már nem érvényesül egyértelműen. A minőség iránti igényt gyakran felülírják az anyagi szempontok, és a végén az ár dönt.
A fogyasztók 45 százaléka nem a minőség, hanem az ár alapján választ egy-egy étrend-kiegészítőt, vagy egészségvédő szert . Ezek az emberek jellemzően abban a hitben vásárolnak, hogy a patika polcain sorakozó termékek mindegyike a gyógyszerekkel azonos engedélyezési és ellenőrzési folyamatokon ment keresztül, így hatásuk és minőségük is garantált. Ez azonban egyáltalán nincs így: a gyógyszerektől eltérően ugyanis az egészségvédő szerek forgalomba hozatalához nem szükséges hatósági engedélyeztetés. Ezért a tetszetős csomagolás önmagában még nem garantálja, hogy a gyártók elvégezték-e az alapanyagok minősítését, ellenőrizték-e a termék valós hatóanyag-tartalmát, illetve a forgalomba kerülés után is rendszeresen vizsgálják-e termékeik stabilitását.
Alig ellenőrzik az étrend-kiegészítőket
"A kutatás eredményei azt mutatják, hogy erősítenünk kell a fogyasztókban a felelős, hiteles gyártók és a minőségi termékek iránti igényt. Nem mindegy, hogy egy gyorsan felfutó, majd eltűnő, kérészéletű cég termékét vásárolják, akitől nem lesz számon kérhető a minőség és a biztonságosság, vagy egy olyan cégtől, amelyik évtizedek óta a piacon van a megbízható, hatásos és biztonságos termékeivel " - mondta el Dr. Béres József.
A Béres Gyógyszergyár elnöke hangsúlyozta: amikor egészségről van szó, legyen a minőség az elsődleges, ne csupán az ár alapján döntsünk. A nagyon olcsó termékek gyártói sokszor a minőség szempontjából elengedhetetlen ellenőrzési folyamatokon spórolnak. Vásárlás előtt érdemes tájékozódni a kiválasztott termékről, s nem árt, ha a termék gyártójáról is kellő információt szerzünk, mert a tudatos vásárlás egyik fontos alapelve, hogy a bizalmunkat már kiérdemelt cég termékeit előnybe részesítsük az ismeretlen vagy kevésbé ismert, illetve korábban már csalódást okozó gyártók termékeivel szemben.
A gyógyszerek mellett az egészségmegőrzésben meghatározó szerepet játszó étrend-kiegészítők felügyelete is az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet ( OGYÉI ) alá tartozik, azonban a két kategória a forgalomba hozatalhoz szükséges eljárás tekintetében jelentős eltérést mutat. Az étrend-kiegészítők forgalomba hozatala - a gyógyszereknél alkalmazott engedélyezéstől eltérően - egyszerű notifikációval történik, ami nagyon leegyszerűsítve annyit tesz, hogy a forgalmazó kitölt egy adatlapot, és ezt követően piacra dobhatja a termékét. Az OGYÉI részéről ezután sem követi rendszeres hatósági ellenőrzés a termékeket, ez ugyanis már a piacfelügyeleti hatóságok feladata lenne, akik leginkább csak akkor foglalkoznak ezekkel a termékekkel, amikor valamilyen gazdasági, fogyasztóvédelmi vagy élelmiszer-biztonsági vétség gyanúja merül fel. A piacra kerülés tehát meglehetősen egyszerű, így a nem kellően körültekintő fogyasztó könnyen olyan termékeket szedhet, amelynek sokszor sem az eredetét, sem az útvonalát, sem pedig a minőségét nem ismerik és ellenőrzik.
A fenti okoknak is köszönhető, hogy napjainkban szinte elárasztották a hazai piacot a legkülönfélébb étrend-kiegészítő termékek. A 2004-es Európai Uniós csatlakozást követő években exponenciálisan nőtt ezeknek a termékeknek a száma, és többek között a patikus felelőssége is, hogy a vásárlókat segítse az eligazodásban - hangsúlyozta dr. Béres József. Az OGYÉI honlapján könnyen visszakereshető, hogy van-e, felmerült-e valamilyen probléma egy adott étrend-kiegészítővel, és ennek nem csak a gyógyszerész, de bárki utánanézhet a mindenki számára elérhető adatbázisban.
Mit szedünk mivel?
Különböző étrend-kiegészítők együttes alkalmazása esetén fontos azt is tisztába tenni, hogy mit mivel szedünk egyszerre - magyarázta Dr. Béres József. Mivel sok esetben multi-komponensű készítményekről van szó, több szer együttes fogyasztásakor bizonyos hatóanyagok átfedésben lehetnek, vagy befolyásolhatják egymás hatékonyságát. Elkerülendő, hogy bizonyos hatóanyagból túl sok jusson a szervezetükbe, mert ez problémákat okozhat, több szer együttes fogyasztásakor különösen tanácsos a patikus tájékoztatását kérni - tette hozzá a gyógyszergyár elnöke.