Óriási áttörés a kígyómarásokkal kapcsolatban

Mi lehet rosszabb annál, mint hogy az embert megmarja egy kígyó? Az, ha nem tudja, hogy milyen kígyó is marta meg. Ezen segítenének!

A kígyómarások okozta mérgezések ellen ugyanis csak akkor lehet tenni, ha tudjuk, hogy milyen kígyó támadott meg bennünket, és annak milyen mérge van. Abban az esetben, ha a beteg időben megkapja az ellenmérget, megmenekülhet. Ha azonban nem kapja meg, vagy túl későn kapja meg, az akár az életébe is kerülhet. Mivel a kígyók azonosítása nem könnyű, általában az utóbbi szokott történni.

Hazai viperafajtáink marása után kivételesen fordul elő haláleset. (2001-ben fordult elő például ilyen itthon.) Gyermek vagy idős ember ugyanakkor életveszélybe kerülhet. Itthon a Zempléni-hegységben és a Tiszaháton fordul elő keresztes vipera, de feltűnhet Zala, Tolna és Somogy megye lápos területein is. A Duna-Tisza-közén és a Hanságban előfordulhat a rákosréti vipera. Tudjon meg többet, kattintson a folytatásért! Egy kutatás szerint azonban egy új módszerrel hatékonyabban lehet azonosítani a kígyókat: meg kell keresni a kígyó DNS-ének maradványait a sebben, illetve annak környékén; a DNS alapján pedig lehetséges azonosítani a támadó kígyót.

"Ma kígyóharapások esetén a leggyakrabban a méreg által okozott tünetekből szokás kiindulni. Nagyon ritkán pedig a balesetet szenvedett ember magával hozza halott támadóját a kórházba" - mondja François Chappuis, a kígyótámadásokkal foglalkozó kutatás vezetője. Ezek a módszerek azonban nem hatékonyak. Harapáskor azonban a kígyó DNS-ének darabjai ott maradnak a sebben és annak környékén. Ezeket a DNS-mintákat elemezve pedig azonosítható a kígyó, amely a marást okozta.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A harapás után DNS-mintát kellene venni a sebből

Hogy megbizonyosodjon a módszer hatékonyságáról, Chappuis 749 nepáli kígyóharapásos esetet vizsgált meg. Az esetek közül 194-ben sikerült azonosítani a harapást okozó kígyót a sebben található DNS-e alapján. Ez csupán az esetek 25 százaléka, ami igen kevésnek tűnik. Chappuis azonban arra hívja föl a figyelmet, hogy az alacsony aránynak részben az lehet az oka, hogy a betegek a harapás után azonnal kimosták a sebet - eltávolítva ezzel a használható DNS-maradványokat is.

Ha azonban az emberek tudatában lesznek majd annak, hogy kígyóharapás esetén a seb kimosása előtt mintát kell belőle venni, a sikeresen kezelhető esetek száma megnő - fejezte ki reményét Chappuis. Ahhoz, hogy a DNS-elemzést valóban használni tudják a kígyóharapások kezelésében, még további kutatásokra lesz szükség. Az orvosok most azon dolgoznak, hogy könnyen és gyorsan használható DNS-elemzést tudjanak kialakítani, olyat, amely körülbelül 30 perc alatt képes eredményt adni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.