Nemrég először sikerült bizonyítani, hogy bizony vírusos fertőző betegségeket is örökül adhatunk utódainknak. Kiderült, az átörökíthető vírusok közé tartozik az egyik humán herpeszvírus, a HHV-6. A vírus, melyet 1986-ban fedeztek fel, a Roseola infantum nevű gyerekbetegség okozója, ami néhány napos lázzal és kiütések megjelenésével jár. Három éves koráig szinte minden gyerek átesik rajta. Akárcsak a citomegalovírus esetében, a gyermekek születésükkor is megfertőződhetnek a vírussal. Caroline Breese, a Rochester Medical Center munkatársa és kollegái megállapítása szerint az általuk vizsgált 254 közül 43 kisgyerekben már születésükkor hordozták a vírust, további 42 csecsemő pedig születése után fertőződött meg vele.
A veleszületetten fertőzött gyerekek közül 37 esetében a vírus nem csak a köldökzsinórvérben volt jelen, hanem testi sejtjeikben is megtalálhatóak voltak a HHV-6 génjei. A kutatók ezért azt feltételezik, hogy a vírus nem egyszerűen a méhlepényen keresztül jutott a fertőzött gyerekekbe, hanem az ivarsejtek genetikai anyagával együtt átíródva került a sejtmag genetikai anyagába. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az érintett gyerekek szülei közül legalább az egyik testi sejtjeiben ugyancsak megtalálták a HHV-6 génjeit.
A kutatók becslései szerint minden 116 csecsemő közül egy születik örökölt HHV-6 vírusgénekkel. A betegség lefolyása szempontjából ez nem tűnik döntőnek, mert minden olyan gyereknél, akinél megjelenik ez a fertőző betegség, az immunrendszer hasonlóképpen antitestek termelésével reagál, s a betegség enyhe lefolyású, jól gyógyul.
Forrás:
Pediatrics