A szervdonorok kisebbik része élő önkéntes, leggyakrabban valamilyen tragikus eseményben meghalt, egyébként egészséges alanyok szerveit használják fel az ilyen műtétek során. A donorok száma azonban elég korlátozott, különösen amióta biztonságosabbak az autók, szervre várók száma viszont évről évre nő. Ez ösztönözte a kutatókat annak tanulmányozására, hogy miként építhetnének fel szerveket az alapoktól kezdve. A szervek előállításának egyik ígéretes módszere, hogy kinyomtassák őket - írja az Origo .
Nagy reményt hozhat a bőrátültetésban
Napjainkban már sok dolgot készítenek 3D nyomtatással, tehát látszólag semmi sem akadályozza, hogy szerveket is elő lehessen állítani ilyen módon, írja a The Economist tudomány rovata. Mégis a "bionyomtatás" eddig nem nagyon lépett túl a kísérleti szakaszon. Noha árulnak már bionyomtatott szöveteket gyógyszerteszteléshez, és a várakozások szerint néhány éven belül elérhetőek lesznek az első átültetésre alkalmas nyomtatott szövetek is.
Napjainkban több nyomtatófejet használnak a különböző sejttípusok, valamint polimerek kispriccelésére. Ezzel a módszerrel lehetséges sejteket rétegről rétegre lerakni, és ezek a sejtek összekapcsolódnak és élő, működő szövetté alakulnak. Egy kínai biotechnológiai vállalat (Sichuan Revotek) a közelmúltban sikeresen ültetett be majomba egy nyomtatott artériadarabot. Egy San Diegó-i cég pedig tavaly decemberben jelentette be, hogy nyomtatott emberi májszövetet ültettek be egerekbe, és a szövet életben maradt s működött. A cég azt reméli, hogy három-öt éven belül sikerül annyira továbbfejleszteni az eljárást, hogy kezelhessék vele a krónikus májelégtelenséget és a fiatal gyerekek született anyagcserezavarait.
Nagy reményeket fűznek a nyomtatott bőr alkalmazásához is, amely égések és fekélyek gyógyítására lehet alkalmas. Olyan tervek is vannak, hogy közvetlenül a testfelszínre nyomtatnák a bőrt, illetve bőrőssejteket spriccelnek közvetlenül az égési sérülésekre.