Orvosi csoda a világ egyik legokosabb embere

Kevesen vitatják, hogy Stephen Hawking professzor az egyik legokosabb ember a világon - sokak szerint ő a legzseniálisabb elméleti fizikus Einstein óta. Mindemellett valóságos orvosi csodának is tekinthetjük: igen súlyos betegségben szenved.

Az 1942 januárjában született Hawkingot még 1963-ban, 21 éves korában egy gyógyíthatatlan, degeneratív idegrendszeri betegség, az úgynevezett ALS (amiotrófiás laterális szklerózis, Lou Gehring-kór) támadta meg. Orvosai akkor azt mondták neki, hogy jó, ha 2-3 évig él a betegségével, de ennek ellenére ma is életben van. A mozgásképességét fokozatosan elvesztő kutató ma már csupán két ujját tudja mozgatni, de ez is elég arra, hogy kommunikáljon a környezetével, köszönhetően speciális beszédgenerátorának (melyet arcizmai mozgatásával irányít) és neki kifejlesztett tolószékének.

Az ALS (amiotrófiás laterális szklerózis, Lou Gehring-kór) egy progresszívan előrehaladó, az idegsejtek végleges pusztulásával járó betegség, amely az agyban és a gerincvelőben lévő idegsejteket érinti.

A kezdeti tünetek közé tartoznak a mozgászavarok és az állandó köhögés - az előbbi volt, mely a korábban egészséges Hawkingnál felhívta a figyelmet arra, hogy nincs minden rendben, például többször elesett. A betegséggel diagnosztizált páciensek mindössze 5 százaléka éli túl egy évtizeddel a kór felismerését, a páciensek túlnyomó többsége a diagnózist követő egy éven belül meghal. Hawking professzor a statisztikák ellenére immár fél évszázada él a betegséggel együtt.

"Gyakran teszik fel nekem a kérdést, hogy hogyan viszonyulok a betegségemhez. Erre általában azt válaszolom, hogy a lehetőségekhez képest próbálok teljes életet élni, és nem gondolni rá" - nyilatkozta Hawking .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az orvosok még mindig a sötétben a tapogatóznak a betegség kialakulásának okaival kapcsolatban. Az esetek 5 százalékában örökletes az ALS, tehát genetikai okok húzódnak a háttérben, de a maradék 95 százalékban egyelőre nincs tudományos magyarázat, hogy miért alakul ki az idegrendszeri betegség. Az ALS egyelőre gyógyíthatatlan, ám az őssejtterápia reménykeltő adatokat produlkált. Az őssejtterápia klinikai próbájában a páciensek saját csontvelőjükből nyert őssejteket kapnak, amelyekből a remény szerint idegsejtek fejlődhetnek ki, így a leépülés megállítható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.