Ősi emberfélétől származhat a legfertőzőbb vírus

Az embereket két herpesz szimplex vírus fenyegeti, a HSV1 és a HSV2. Régóta vitatott kérdés, hogy az evolúció során ezek a betegségek mikor is jelentek meg vonalunkban.

A HSV1-gyel ellentétben a HSV2 még nem volt jelen felmenőinknél, amikor azok 7 millió éve elváltak a mai csimpánzok ágától. A külső nemi szerveket érintő betegség csak később érte el őseinket: valamikor 3-1,4 millió éve a HSV2 az afrikai emberszabású majmok vonalából került át a későbbi emberekébe. A közvetítő egy köztes emberféle is lehetett: a Cambridge-i és az Oxford Brookes Egyetem munkatársai most úgy vélik, megtalálták a tettest, a Paranthropus boiseit - írja a 24.hu a Virus Evolution folyóiratban megjelent beszámoló alapján.

herpesz
Egy köztes emberfajtól kaphattuk a vírust

A kutatók szerint a köztes emberfaj a csimpánzok őseinek elfogyasztásával került érintkezésbe a HSV2-vel. A HSV1-gyel már rendelkező emberfélékben kialakulhatott a védettség az új, szintén szájat támadó típus ellen, a HSV2 azonban idővel átalakulhatott, és új célpontot találhatott magának: a nemi szerveket. A Paranthropus boisei 2 millió éve a kenyai Turkana-tóhoz hasonló vizes területeken találkozhatott ősi rokonunkkal, a Homo erectus-szal, így a HSV2 ezekben a régiókban kerülhetett át az emberek vonalába. A kutatók szerint a legvalószínűbb, hogy a korai emberek táplálékként tekintettek kisebb agyú rokonaikra, de azt sem zárják ki, hogy a vírus a fajok kereszteződésével került a vonalunkba.

A herpesz az emberektől a korallokig mindent megfertőz, és minden egyes fajra külön víruskészlettel rendelkezik. Ahhoz, hogy az eltérő típusok terjedhessenek az élőlények közt, szerencsés mutációkra és testnedv-cserére van szükségük, mondta Charlotte Houldcroft, a Cambridge Egyetem virológusa az egyetem oldalának. A HSV2 napjainkra az egyik legelterjedtebb embert fertőző vírussá vált, igaz, a betegség az esetek többségében tünetmentes.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra