A kutatóknak eddig nem sikerült elegendő mennyiségű hajhagyma-létrehozó őssejtet megalkotniuk ahhoz, hogy szemmel látható hajnövekedést érjenek el. A legújabb eredmény azonban megoldás lehet erre a problémára.
A őssejteket , amelyek regenerálódás során különböző típusú bőrsejtekké és szőrtüszőkké alakultak át. A kutatók azt remélik, hogy a módszert hamarosan az emberi haj újranövesztésére is fel lehet használni.
A kutatók dermális fibroblasztokhoz adtak hozzá három gént, majd a sejteket olyan őssejtekké alakították át, amelyek a szervezet bármely sejttípusává tovább tudnak fejlődni. Ezeket aztán egy olyan sejttípussá alakították át, amely létfontosságú a hajnövekedéshez. A szakértők kimutatták, hogy a sejtek növekedésének szigorú szabályozásával nagyszámú ilyen őssejtet lehet létrehozni. Az őssejteket ezután egyfajta egér bőrsejtek keverték, és immunhiányos egerekbe ültették be. Ezeknek az egereknek azért nyomták el az immunrendszerét, hogy szervezetük ne lökje ki a beültetett graftot.
Az eredmények azt mutatták, hogy a sejtek egy működő külső réteget és szőrtüszőket hoztak létre, hasonlókat az emberekéhez.
Dr. Xiaowei Xu, a philadelphiai Pennsylvania Egyetem kutatója így nyilatkozott az eredményekről: "Ez az első alkalom, hogy megfelelő mennyiségű epiteliális sejtet sikerült létrehozni, amelyek képesek kialakítani a szőrtüszők epiteliális összetevőit."
A szakértők úgy vélik, hogy ezek a sejtek többféle lehetséges felhasználást is lehetővé tesznek, többek között elősegíthetik a sebgyógyulást. A kezelést azonban még adaptálni kell emberi felhasználásra. A kutatók jelenleg újra tudják növeszteni a szőrtüszőket alkotó sejteket, az emberi bőrsejteket azonban nem. Dr. Xu elmondta, hogy amikor valaki kopaszodik, mindkét típusú sejtje megfogyatkozik. Az egyik jelentős problémát, a szőrtüsző epiteliális összetevőjének kérdését tehát sikerült megoldani, most azonban arra kell rájönni, hogyan lehet létrehozni új dermális papillasejteket.