Az elmúlt ötven évben jelentősen megnőtt a különböző egészségüggyel kapcsolatos összeesküvés-elméletek száma, és egyre többen vannak, akik abban hisznek, hogy titkos szervezetek, megacégek vagy éppen a kormányzat visszaél a bizalmukkal és irányítja az életüket. Az University of Chicago kutatói most arra voltak kíváncsiak, mennyire jellemző az amerikaiakra, hogy elhiggyék ezeket az elméleteket. A kutatás eredményei a című szaklapban jelentek meg.
J. Eric Oliver professzor és csapata online kérdőívet töltetett ki 1351 amerikai felnőttel. A kérdőívben népszerű elméleteket soroltak fel, a kérdések pedig arra vonatkoztak, hogy hallottak-e már ezekről, illetve egyetértenek-e az elméletekben megfogalmazottakkal vagy sem. A kérdések között szerepelt például: "Megakadályozza-e a kormányzati szabályozás, hogy az emberek természetes gyógymódokkal kezeljék magukat?", "A kormányzat tudatosan olyan védőoltásokat adat be a gyerekeknek, amelyek autizmust okoznak?", "A nagyvállalatok veszélyes anyagokkal szennyezik az ivóvizet, azt állítva, hogy csak fluoriddal dúsítják a vizet?". Bizonyos állítások ismertebbek voltak a többinél, köszönhetően többek között annak, hogy az elmélet viszonylag sokat szerepelt a médiában. A válaszadók 49%-a legalább egy állítással egyetértett.
"Az orvostudomány bonyolult, komoly erőfeszítéseket igényel az, hogy megértsük. Nagyon sok a bizonytalan tényező és sokszor olyan dolgokat is figyelembe kell venni, amit az átlagember nem ismer. Ezzel szemben az összeesküvés-elméletek gyakran leegyszerűsített megoldási lehetőségeket kínálnak" - mondta Oliver professzor.
A szakemberek szerint a kutatás egyik érdemes eredménye, hogy a "hitrendszer" befolyásolhatja, illetve előre is jelezheti, hogyan áll valaki az egészséghez és az életmódhoz. Azok például, akik több elméletet véltek igaznak, előnyben részesítették a természetes és étrend-kiegészítőt szedtek, mint azok, akik a legtöbb elméletben kételkedtek.