Ausztrál kutatók genetikailag úgy módosították az emberi embrionális őssejteket, hogy azok pirosan világítsanak, amikor éretlen vörösvértestekké alakulnak. Ez az áttörés egy lépéssel közelebb visz bennünket a mesterséges vér kifejlesztéséhez.
Dr. Andrew Elefanty, a melbourne-i Monash Egyetem kutatója munkatársaival olyan színeket kódoló speciális géneket juttatott be egy mesterséges őssejtvonal DNS-ébe, amellyel adott típusú sejtek fejlődését lehet nyomon kísérni. A színt kódoló gén például akkor kapcsol be, amikor a globin fehérje génje.
A fluoreszcens technika akkor is hasznos, ha az általunk bejuttatott sejteket akarjuk nyomon követni. "Néha nagyon nehéz elkülöníteni az általunk bejuttatott és a már eleve jelen lévő sejteket" - magyarázta Elefanty. A kutatók azt remélik, hogy ezzel a módszerrel gyorsabban fognak tudni érett vörösvértesteket létrehozni, azonban Elefanty szerint a mesterséges vértől még nagyon messze vannak. Még meg kell bizonyosodni arról, hogy a sejtek biztonságosak, nem növekednek daganattá és az immunrendszer nem löki ki őket.
A cikk a Nature Methods folyóirat kedden megjelent számában olvasható.