Jye Smith orvosi fizikus doktorandusz hallgató a Queenslandi Műszaki Egyetem Fizika és Kémiatudományok Iskolájában. Az általa alkalmazott új módszer az ún. bioimpedancia spektroszkópián alapul, és a bőrfelszín, valamint a méhnyak tumorainak kimutatására alkalmas. A bioimpedancia a szövetek elektromos tulajdonságait méri, és jelenleg a testben található víz, zsír és kötőszövet mennyiségét határozzák meg vele az edzőtermekben.
A módszert csak újabban kezdték el alkalmazni biológiai szövetek elemzésére. A szövetek felszínének elektromos tulajdonságai alapján képes eldönteni, hogy az adott szövet egészséges, rákos, vagy már elhalt. A vizsgálat a tervek szerint gyors és egyszerű lesz: az eszközt egyszerűen csak végig kell húzni a testfelszín mentén vagy a belső szervek felszínén, és olcsón és pontosan rögzíti a sejtekben tapasztalható szerkezeti változásokat, melyek alapján kimutathatók a rákos elváltozások.
A fiatal kutató elmondta, hogy a bioimpedancia mérés során az eszköz apró elektromos áramokat küld a szövetekhez. A gép összegyűjti a sejten belüli, a sejthártya és a sejtek közti tér impedancia változásait, és az információk összegzésével lehet majd meghozni a diagnózist. Az eljárás teljesen fájdalommentes, és segítségével a rákos szövetszaporulat határai is körülírhatók. A további fejlesztések után hamarosan talán már a háziorvosi gyakorlatban is elterjedt módszerré válhat az új diagnosztikai eljárás.
Forrás:
Medipress hírszolgálat